BilgiSpor

Home Gym mi Yoksa Spor Salonu mu Seçmelisiniz?

Evet spor yapıyoruz. Kimimiz evde, kimimiz ise salonda yapıyoruz. Bu konuda tartışmalar devam etmektedir, kimisi salonda rahat edemiyorum der, kimisi ise evde motive olamıyorum der peki hangisi sana daha uygun hazırsan başlayalım.

Home Gym:

Hiç tartışmasız şunu söylemeliyiz ki evde spor yapmak çok rahattır. Günün hangi saati olursa olsun, salon sizin gibi düşünün. Birçok kişinin şunu dediğini duymuşsunuzdur, evde yeterli ekipman nerede bulunacak? Evde antrenman mı olur gibisinden. Şunu unutmayın ki burada önemli olan nerde, nerede spor yaptığınız değil, amacınıza, hedefinize uygun şekilde ilerleyerek bu sporu sürdürmektir.

Spor Salonu:

Spor salonunun en büyük avantajlarından biri neredeyse her türlü ekipmana sahipsiniz. Bir diğer güzel yanı spordan sıkılsanız veya bırakma isteğiniz gelse dahi , salondaki kişileri gördünüz mü motive olmanızdır. Ayrıyaten orada arkadaş edinip beraber çalışabilirsiniz. Ayrıyaten güzel yanlarından bir tanesi hocanızdan yardım alabilmenizdir. Tabiki de her salon hocası maalesef ilgilenmeye biliyor fakat salonu güzel seçtiniz mi hem ekipman, hem de antrenör açısından, home gym göre 1-0 önde başlıyorsunuz

Home Gym Avantajları ve Dezavantajları:

Evde çalışmak belki de ekipman yönünden sıkıntı olacaktır fakat şöyle düşünelim. Spor salonuna aylık 1000  TL verdiğinizi varsayalım. En azından hedefinize ulaşmak için 6 ay şart. Şunu belirtelim tabiki de bu sporun bırakılmaması gerekiyor.

Bahsettiğimiz gibi en az 6 ay gitseniz 6000  tl para ödeyeceksiniz. Ve spor salonunu bıraktığınız da herşey orada kalıyor fakat evde çalıştığınızda aldığınız ekipmanlar ömürlük sizin oluyor. Soranlarınız olabilir. 6000 tl fiyata home gym mi olur? Hayır aslında home gym olması için illaki makinalara veya makaralı sistemlere gerek yok. 2 çift dumbell, 1 adet bar ve ağırlık plakaları sizin işinizi görecektir.

Emin olun çok daha düşük fiyata bu ekipmanları dizip spor salonuna gitmeden dahi gelişirsiniz. Serbest ağırlık her zaman bir başkadır. Tabiki de dezavantajları da var. Zira bir hedefiniz olmalı aksi takdirde sıkılabilir, bir odanın içinde tek başınıza aylarca spor yapmak size göre olmayabilir.

Spor Salonu Avantajları ve Dezavantajları:

Spor salonunun en güzel yanı neredeyse her türlü makinaya sahip olmanızdır, hepsini deneyebilir, kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Spor yaptığınızda etrafındaki insanları görüp daha fazla hırslanacak ve daha iyi antrenmanlar çıkaracaksınız.

Hocalarınıza sorular sorabilir, onlardan program isteyebilir ve hatta en iyisi de samimi olursanız yardımlı olarak size katkıda bulunmasını isteyebilirsiniz. Spor salonunun aslında hiçbir dezavantajı yok fakat spor salonu fiyatları her geçen gün artmakta. Spora başlamak isteyip, maddiyattan dolayı gidemeyen belki de birçok insan var. Spor salonunu bıraktığınızda maalesef ekipman olarak sıkıntı çekmeniz muhtemel.

Peki ya Hangisini Seçmeliyiz?

Burada karar size kalmış. Hedefine ulaşmak isteyip emek verene kim engel olabilir. Yazdıklarımızı okuyarak kendi kriterlerinize göre seçim yapabilirsiniz. Bu bağlamda herkes özgür. Hedefiniz olduktan sonra gerisinin çok da bir önemi yok aslında.

Önerilen içerikler
BilgiHayatPsikolojiSağlık

Endişe : Kişisel Gelişimde Dezavantaj

Bilgi

"Kariyer Gelişimi: İş Hayatında Başarılı Olmanın Sırları"

Bilgi

"Seyahat Rehberi: Dünyanın En İlginç ve Gizemli Yerleri"

BilgiKitap SpoilerSanat

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Otomobilinizin Performansı İşte Bu Yüzden Düşüyor! Otomobil Performansı Nasıl Arttırılır?