BilgiSpor

Kas Hafızası Nedir Hangi Durumlarda Devreye Girer?

Spor yapan birçok insanın şikayet ettiği konulardan biri, bu sporun nankör olduğudur. Evet maalesef öyle. Duymuşsunuzdur sporu bıraktım eridim, bu nasıl bir spor böyle verdiğim emeklere ne olacak şimdi? Gelin yazımıza geçelim:

 

Üstte bahsettiğimiz gibi bu spor nankördür fakat unutmamalısınız ki birazdan yazacağımız makaleden sonra aslında böyle düşündüğünüze biraz pişman olacaksınız.

Baya bir geliştiniz, kollar aldı başını gidiyor, omuzlar iri, göğüsler adeta bir yelken gibi. Gün geldi spora ara vermek zorunda kaldınız veya bırakmak zorundasınız. O göğüsler, kollar maalesef biraz küçülecektir, bu gayet normaldir vücut alıştığı bir şeyi bırakınca doğal olarak tepki vermeyecektir.

Normalde bir insan sporda hedefine ulaşmak istiyorsa en az 6 ay, ortalama 1 yıl içinde çok rahat bir şekilde hayalindeki vücuda kavuşacaktır, fakat disiplinli olup, kusursuz bir antrenman, beslenme, dinlenme uygularsa.

Üstte değinmiştik, vücut hatlarınız eskiye nazaran daha küçük gözükecektir. Fakat endişe etmenize gerek yok, bu iş 1-2 ayda olacak birşey değil, bir anda vücut kendini salmaz. Peki ya uzun süre spora ara verdim şimdi ne yapmam gerekiyor dediğinizi duyar gibiyiz.

Spora ara verdiyseniz imkanınız olduğu bir zaman diliminde hiç vakit kaybetmeden kaldığınız yerden devam etmelisiniz. İşte kas hafızası burada devreye giriyor. Spora başladınız aklınıza gelenler şunlar olacaktır. Daha önümde çok uzun yol var eski formumu yakalamak için hayır aslında öyle değil, belki de kaldığınız yerden devam edince kendinize aynadan baktığınızda hızlı büyüdüğünü fark edeceksiniz. Kas hafızası olayını bilmeyen insanlar belki mutluluktan şok bile geçirebilir, bakın aslında bu spor o kadar da kötü niyetli değilmiş.

Spora başladığınızda zayıf olduğunuzu düşünün. İri bir görünüme kavuşmak için 1 yılınızı verdiğinizi farz edelim. İşte kas hafızası bu aşamada kendini gösteriyor  daha önce 1 yılda kazandığınızı 4-5 ayda geri alabilir, hatta 3. ayın sonunda kendinizi baya toparlanmış görürsünüz. Unutmayın siz emek veriyorsanız emeğinizin karşılığını her zaman alırsınız. Aslında bu spor o kadar da nankör değildir.

Önerilen içerikler
BilgiHayatPsikolojiSağlık

Endişe : Kişisel Gelişimde Dezavantaj

Bilgi

"Kariyer Gelişimi: İş Hayatında Başarılı Olmanın Sırları"

Bilgi

"Seyahat Rehberi: Dünyanın En İlginç ve Gizemli Yerleri"

BilgiKitap SpoilerSanat

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Youtuber Olup Büyük Kitlelere Nasıl Ulaşılır?