Bilgi

“Uluslararası IQ Sıralaması: Türkiye’nin Zeka Seviyesindeki Değişim”

zeka

Türkiye, uluslararası IQ sıralamasında 115 ülke arasında 73. sırada yer aldı. Ancak son bir yılda Türkiye’nin IQ seviyesi 1.5 puan azalarak 95.63’e geriledi. Bu düşüşe karşın Avrupa ve Doğu Asya ülkelerinde IQ’da artış gözlemlendi.

Ortalama zeka puanı 100 kabul edilirken, Türkiye’nin ortalama IQ’su 95.63 olarak belirlenmiştir. Bu durum, Türkiye’nin genel zeka seviyesinin ortalamanın biraz altında olduğunu gösteriyor.

Uluslararası IQ Araştırması ve Tespiti’ne göre, Güney Koreliler en yüksek ortalama IQ puanına sahip ülke vatandaşları olarak öne çıktı, 107.54 ile. Onları sırasıyla Çinliler, İranlılar ve Japonlar takip etti.

Araştırmada, Singapur’un IQ oranı 106.18, Avusturya’nın 102.71, Kanada’nın 102.60 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Almanya’nın 102.36, Slovenya’nın 102.31 ve Moğolistan’ın 102.30 olarak belirlenmiştir. İlk on ülke içinde yer alan bu ülkelerin zeka ortalamalarında artış gözlendiği bildirilmiştir.

Ancak Japonya’nın IQ oranı son bir yılda 1.96 puan düşerek 106.18’e gerilediği belirtilmiştir. Türkiye’nin IQ seviyesindeki düşüşe karşın, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde IQ’da artış gözlemlenmektedir.

Genetik faktörlerin zeka seviyesinin %75’inden, çevresel ve diğer faktörlerin ise %25’inden sorumlu olduğu uzmanlar tarafından ifade edilmiştir. Bu faktörler arasında eğitim, beslenme alışkanlıkları ve stres yönetimi de önemli birer etkendir.

Önerilen içerikler
Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Bilgi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Balkan Şehri

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x