Bilgi

Otomobillerde Motor Hacmi Ne Kadar Önemli?

Otomobillerde Motor Hacmi Ne Kadar Önemli?

Araç alırken bakılan en önemli özelliklerden biri muhakkak motor hacmidir. Peki ne kadar önemli bu hacim? Düşük hacim ve yüksek hacimli motor arasında ne gibi dezavantajlar vardır, yanlış bilinenler nelerdir. Haydi yazımıza geçelim.

Yüksek Motor Hacmi:

Bu konuda doğrular da vardır, yanlışlarda. Öncelikle motor hacminin 2 litre olduğunu düşünelim. Gerçekten yüksek bir rakam değil mi? Kulağa hoş geliyor. Burada söylenen yanlışlardan biri motor hacmi yüksekse araba performanslıdır. Evet bu doğru araç performanslı olacaktır fakat tek başına yeterli değildir bu veri. Aracın ağırlığı, torku ve beygir gücü de önemlidir.

Üstte yazdığımız gibi motor hacmini 2 litre düşünün. Bu araç 200 tork, 100 beygir olsun, bu durumda araç biraz da ağırsa maalesef burada yüksek motor hacminin bir önemi kalmıyor. Araç hem fazla yakacaktır hem de istediğiniz performansı veremeyecektir. Diyebilirsiniz 2 litre araca 100 beygir az değil mi? Böyle araç mı var? Elbette piyasada birçok örneği var.

Her yüksek hacimli motor performans olarak iyi olacak diye bir kaide yoktur. Tabiki de araç tork ve beygir olarak yüksek ise keyfini çıkarabilirsiniz ama unutmayın yakıt olarak da sizi üzecektir Birazdan düşük motor hacmine de geçeceğiz fakat şunu söyleyelim. Duymuşsunuzdur araç 1.6 litre oldu mu veya 2 litre oldu mu yokuşta bayılmaz, fakat düşük hacimli motor için her zaman şu söylem vardır, bu araç yokuş mu çıkar, vitesi 2ye kadar düşürmek gerekiyor. Hata burada başlıyor. Üstte bahsettiğimiz gibi hacim tek başına yeterli değildir.

Düşük Motor Hacmi:

Düşük motor hacmi denilince  aklınıza kaç litrelik motor geliyor? En azından 1.4 litre ilk akla gelenlerden. Bu rakam 1.3,1.2 litrede olabilir. Söyleyeceklerimiz hepsini kapsadığından siz düşük hacme odaklanın rakamlar değişebilir. 1.4 litre motor gerçekten de küçük bir hacim.

Arkadaşınıza espri yaparak anahtarına yarışalım dediğinizde size gülecektir. Şimdi asıl konumuza tekrar dönelim. Günümüzde artık motor sektörü o kadar gelişti ki düşük hacimli motorlara yüksek beygirler, torklar yazılabiliyor. Elbette her düşük hacimli motor da bu söz konusu değildir. Genelde 1.4,1.3,1.2 litre motorlara 65-90 arası beygir verilir. Fakat günümüze baktığımızda artık 1.2,1.3 motorlara 120-140 beygir çok rahat kullanılıyor. Hatta 1.4 motorların da bir örneği 160 beygirdir.

Bu durumda litre hesabının çok bir önemi kalmıyor. Hem performans olarak, hem yakıt olarak ve de en önemlisi vergi olarak 1-0 öndesiniz. Üstte bahsetmiştik litre tek başına yeterli değildir. Yani siz yüksek hacim motorlu bir arabayla yokuşta 2. vitese dahi düşebilirken , bu durum düşük motor hacminde hiç düşmeyebilir bile.

Önerilen içerikler
Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Bilgi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Balkan Şehri

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
Kas Hafızası Nedir Hangi Durumlarda Devreye Girer?
0
Would love your thoughts, please comment.x