GündemBilgiFelsefeHayatPsikoloji

Kendine Değer Vermek = Özdeğer

Kendine Değer Vermek = Özdeğer

Kendine değer vermek diğer adı ile özdeğer kişisel gelişimin temel taşıdır. Etkinliği sadece kişisel gelişim süreçlerinde değil tüm bir yaşam süresince insanın kendine dair her alanını olumlu yönde değiştirecektir.

Hayatın koşuşturmacası içinde, genellikle kendimizi başkalarını memnun etmeye odaklanırken unutabiliriz.  Çünkü, hayat bazen sadece beklentiler yüzünden devam ediyormuş gibi gelir. Fakat bir an bile unutmamamız gereken aslında kendimizizdir.Kendimizi unutup , ya beklentilerimiz için ya da birilerinin beklentilerini karşılamak için koşturup dururuz. Oysa en çok öncelik dışında bırakılan kişisel gelişimin temel taşı olan , kendine değer verme ya da özdeğer kavramıdır. Bu kavram, içsel bir güç ve denge kaynağıdır. Bu sebeple, içsel konuşmalarımızın kalitesiyle, kendimize karşı olan tutumumuzla doğrudan ilişkilidir. Kendi kendine dürüst olmak ve kendini tanımak bu süreç ile bir bütün oluşturmaktadır.

İçsel Gücümüz ile Özdeğer

İçsel gücümüzü keşfetmek ve sadece artırmak kişisel gelişimimiz için yeterli değildir. Bunu sürdürelebilir bir şekilde benimsemek gerekmektedir. Bu da içsel gücü yönetme, duyguları anlama, kabul etme ve yönlendirme ile ilgilidir. Kendi içsel gücünüzü keşfetmek ve onu yönlendirmek, daha sağlıklı bir yaşam sürmemize, zorluklarla daha iyi başa çıkmamıza ve özdeğerimizi tamamlamaya yardımcı olacaktır.

Kendine değer vermek, kendimize olan içsel konuşmalarımızın önemli bir parçasıdır. Çünkü, kendi iç sesimiz, düşüncelerimizin ve inançlarımızın bir yansımasıdır. Bu nedenle kişisel gelişimde kendimize daima şefkatli yaklaşmak, hatalarımızı kabul etmek ve kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek, bu sürecin kilit noktasıdır. Ayrıca, içsel bir konu olması sebebi ile öğrenilmesi biraz zaman almaktadır. Bu sürece başlamanızı ve hızlandırmanızı sağlayacak bazı adımlar bulunmaktadır. Her başlığı ayrı ayrı sonraki yazılarımda detaylandıracağım.  Bu başlıklar aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır;

  • Farkındalık Geliştirme
  • Olumlu İçsel Konuşmalar
  • Sınırlar Belirleme
  • Kendi İhtiyaçlarınıza Öncelik Verme
  • Başarılarınızı Kutlama
  • Kendini Kabul Etme

Kendine Değer Vermeyi Öğrenme

Kendine değer vermeyi bilen/öğrenen bireyler, kendi potansiyellerini keşfedecek ve geliştirebileceklerdir. Yeni beceriler öğrenmek, kişisel hedeflere odaklanmak ve içsel motivasyonu keşfetmek diğer başlıklar gibi büyük önem taşımaktadır. Kişisel gelişiminde, kendine değer verme konusunu yaşamının önceliklerine yerleştiren kişilerde duygusal dengelilik, empati ve saygı gibi özelliklerde kendiliğinden pozitif yönde gelişecektir. Bu farklılıklar her bireyde farklı düzeylerde olabilir ve kendine değer verme süreci sürekli bir gelişim gerektirir. Gelişen bu özellikler, kendine değer veren bireylerde genellikle gözlemlenen belirgin davranış ve tutumlar arasında bulunmaktadır.

Kendine değer vermek, özdeğeri olabildiğince dengede tutmak bir anda olacak bir değişim değildir. Bu süreç sabır gerektirir ve sürekli bir çaba gerektirir. Ancak, içsel huzurumuzu artırır, dış dünya ile olan ilişkilerimizi güçlendirir ve daha sağlıklı, tatmin edici bir yaşam için yol gösterir. Çünkü her birimiz, değerli ve özelizdir. Bu değeri taşımak, hayata anlam katan en önemli hislerden biridir. Kendine değer verme, derin bir yolculuktur ve her bir adımı kişiye özeldir. Kendinize verdiğiniz değeri hissedin ve özdeğerinizi özgür bırakmak için içsel gücünüzü keşfedin.

Önerilen içerikler
Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Bilgi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Balkan Şehri

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
Astroloji Gerçek Mi? Doğrusu Astronomi Mi?
0
Would love your thoughts, please comment.x