Bilgi

İnternet Download ve Upload Değerleri Kaç Olmalı?

İnternet Download ve Upload Değerleri Kaç Olmalı?

Hiç tartışmasız internet neredeyse yaşamımızın bir parçası haline geldi. Her işimizde muhakkak internet bağlantısı gerekiyor . Herhangi bir konuda bilgilenmek, birşey araştırmak, işlerimizi halletmek için dahi internet kullanıyoruz. Peki hiç kontrol ettiniz mi internet hızınızı?

 

Öncelikle download ve upload nedir, hangi durumda hangisi aktif olur onlardan bahsedelim.

Download kısaca adından daha anlaşılacağı üzere kendi cihazınıza birşeyleri indirmek  veya birşey izlediğinizde download kendini ön plana çıkarır.

Upload ise karşı tarafa birşey yüklediğinizde veya karşı taraftan veri aldığınızda aktif olur. Örneğin yayın yaparken, veya herhangi bir platforma  video yüklerken upload önemlidir. Tabikide download önemli fakat, upload bu konularda ön plana çıkıyor.

Şimdi gelelim konumuza. Öncelikle amacınıza bağlı olarak internet hızı
değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin evde tek başınıza yaşıyorsanız 8 mbps download 1 mbps upload internet bile işiniz görecektir. Fakat indirme ve yükleme sırasında baya bir beklemeniz gerekmekte.

Aile olarak kalabalıksanız en azından minimum 24mbps download   şarttır. Eğer ki upload ile çok işiniz yoksa 2 mbps upload iş görecektir.

Herhangi bir dosya , veya oyun indirirken beklemeyi sevmeyen kişiler için en az 50 mbps download  şarttır. Eğer ki yayın yapmıyorsanız veya bir platforma video yüklemiyorsanız upload sizin için geri planda kalabilir.

Gelelim yayın yapan kişiler için upload kaç olmalı, en azından kaliteli bir yayın için 6mbps upload şarttır. Fakat 8-10 mbps upload fazlasıyla yeterlidir. Karşı tarafa yükleme yapıyorsanız, örneğin bir platforma video yüklemek gibi bu durumlarda sıkılıyorsanız 20 mbps upload işinizi görecektir.

Zaten günümüzde artık adsl çok fazla tercih edilmemekte. Vdsl veya fiber kullanıyorsanız upload hızları zaten yüksek olacaktır. Download hızınızı da kriterlerinize göre belirleyerek uygun paketi seçebilirsiniz.

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
Astroloji Gerçek Mi? Doğrusu Astronomi Mi?
0
Would love your thoughts, please comment.x