Bilgi

Otomobilinizin Performansı İşte Bu Yüzden Düşüyor! Otomobil Performansı Nasıl Arttırılır?

Hava Filtresi:

Yapılan en büyük yanlışlardan biri hava filtresini değiştirmemektir. Hava filtresi, motorun içine toz, kir girmesini engeller, bu durumda işlevini yitirmiş hava filtresini değiştirmezseniz araç boğulacak ve eski performansını veremeyecektir. Kendinizi düşünün ağzınızda maske varken bir yerden sonra bunalırsınız. Basit gözüken birşey fakat sorununuzu hatta aracınızın eski performansına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Katalizör, Egzoz ve Egzoz Manifoldu:

Bu üçü gerçekten büyük rol oynuyor. Herhangi birinin tıkanması durumunda araç çekişten düşecek ve zorlanacaktır. Aracınızı bakıma soktuğunuzda bu üçüne baktırmanızda fayda var. Araçtaki kalıntılar bunlardan dışarı atılır. Birbiri ile bağlantılıdırlar.

Bujiler ,Enjektörler Ve LPG Enjektörleri:

Benzinli araç kullanıyorsanız bujilerin, dizel araç kullanıyorsanız enjektörlerin, LPG kullanıyorsanız LPG enjektörlerinin mutlaka belirli kmlerde değişmesi gerekmektedir. Aracın performansı bunlardan sorulur. Herhangi bir eskime ya da kurum bağlama durumunda aracınız hem çekişten düşecektir hem de istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Yolda giderken stop etme riski dahi vardır. Bu yüzden dikkatli olmakta ve düzenli bakım yaptırmakta fayda var.

Ateşleme Bobini:

Ateşleme bobininden biri arızalı olursa veya kurum bağlarsa araç istenilen performansı veremeyecektir. Yokuşta bayılma, ve hatta gaz yememe sorunları ile dahi karşılabilirsiniz. Ateşleme bobini temel etkendir. Ateşleme sistemine ilk uyarıyı yani kıvılcım gönderir. En önemli parçalardan biridir, hafife alınmaması gerekir.

Hortumlar:

Aracın motorundan tutun da neredeyse her parça birbirine hortum ile bağlıdır. Gerek yakıt, gerek hava gerek ise su dolaşımını sağlayan bu hortumlardan birisi veya birkaçı kopuk, bükük veya çatlak olursa hem performansı açısından hem de araç için büyük risk teşkil eder. Bu yüzden araç bakımınızı yaptırırken mutlaka bütün hortumlara baktırın. Belki de sorununuz buradan kaynaklanıyordur.

Zamanında Bakım Önemli:

Son olarak şunları da ekleyelim. Aracınıza bakım yaptıracağınız zaman  servis, sanayi yolu gözüktüğünde illaki bir sorun olduğunda bunun yapılmasına gerek yoktur. Zamanında aracın yağı, suyu, antifriz değiştirilmelidir. Belirli periyotlarda araçta herhangi bir sorun olmasa dahi erken teşhis ile büyük masrafların çıkmasına ve araçtaki sorunları minimuma indirmeniz mümkün. Arızalı araç yoktur, bakımsız araç vardır.

Önerilen içerikler
BilgiKitap SpoilerSanat

" Saatleri Ayarlama Enstitüsü " Efsanesi

BilgiHayat

‘’Zaman Yönetimi İpuçları’’

Bilgi

"Sıfır Atık Hareketi: Sürdürülebilir Yaşamın Önemi"

BilgiGündemTeknoloji

''ChatGPT ile Yapay Zeka Destekli Sohbet Deneyimi''

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Youtuber Olup Büyük Kitlelere Nasıl Ulaşılır?