BilgiSpor

Fitness İçin Hangi Programı Kullanmalısınız?

Yıllar boyunca hala tartışmalar devam etse de kuşkusuz 3 sistem de işinize yarayacaktır. Sporunuzu aksatmadan yapıp, beslenme ve uykunuza özen gösterirseniz emin olun gerisinin bir önemi olmayacaktır. Şimdi ise hangi programın kimlere uygun olduğunu veya hangisini seçmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Split:

Belkide en çok duyduğunuz antrenman sistemi kendisi ve hatta doğru uygulanıp şiddet iyi ayarlanırsa en çok büyümeyi göreceğiniz metotdur. Vücudunuzda çalışacağınız bölgeleri tek bir güne bölerek yapılan 1 bölgeyi haftada bir çalıştırdığınız antrenman sistemidir. Soranlarınız olacaktır, haftada bir gün oldu mu nasıl gelişebiliriz gibisinden. Öncelikle şuna değinelim.

Split birçok kişi tarafından farklı uygulanmaktadır. Örneğin bir kesim tek bölge split yaparken, bir diğer kesim çift bölge split yapmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere tek bölge split, sırt, omuz, göğüs, kol, bacak gibi tek güne ayırmaktır. Çift bölge ise Omuz-bacak, sırt-triceps, göğüs-biceps gibidir. Burada ikiye ayrılık söz konusudur. Siz kendinize uygun sistemi daha ayrıntılı araştırararak fikir sahibi olabilirsiniz.

Fullbody:

En yaygın olan antrenman sistemidir. Spor salonuna gittiğinizde, öneri istediğinizde ve hatta bilmeyen birinin bile vereceği ilk cevap fullbody olacaktır. Peki nedir fullbody sırrı? Bu kadar etkili mi kendisi? Öncelikle fullbody nedir ondan bahsedelim. Adından da anlaşılacağı üzere tüm vücut egzersizidir. Tüm bölgeleri haftanın 3 veya 4 günü aynı günde çalışırsınız. Yorucu ve zorlayıcıdır. Bu sistemi daha çok yeni başlayan veya daha fazla yağ yakmak isteyenler kullanırsa daha doğru olur.

Şimdi birçok kişi bu yazıyı okuyabilir ve buna katılmayabilir. Bir düşünün haftanın 4 günü fullbody yaptınız. Antrenman sistemi neredeyse 1 saati geçecek ve bu uzun süreçte vücuda zarar verecek ve kortizol salınımı artacaktır. 5 bölge çalışıyorsunuz. Sırt, göğüs,omuz, bacak ve kol. Antrenman süreniz 1 saat düşünün hadi bunu daha da arttıralım. Her bölgeye ortalama 15 dakika düşecektir. Bu durumda siz haftanın 5 günü de çalışsanız tek seferde kaslara yeteri kadar hasar veremeyeceksiniz. Fullbody yapıp çok iyi geliştim diyen illaki vardır. Fakat emin olun split kadar olmayacaktır.

PPL:

Açılımı push pull legstir. Açacak olursak itme çekme bacaktır.Bu sistemi kullanan onlarca sporcu vardır. Hatta profesyonel sporculardan dahi bu programı uygulayanlar vardır. Hem vücudu şaşırtmak hemde kas kazanımı maksimuma çıkarmaya hedefleyen bu sistem kaslarınıza geliştirmeniz için biçilmiş kaftan.

Split ve fullbody arasında kalanlar ppl sistemini deneyebilir. Bazı kişiler bacak çalışmayı ihmal ederler özellikle split ve fullbody çalışanlar üst vücudunun daha iyi gelişmesini istediği için veya zamanları kalmadığı için bacağı es geçerler. Halbuki en önemli kas grubundan biridir bacak. Sizde kendinize uygun antrenman sistemini belirleyebilir ve çalışabilirsiniz.

Önerilen içerikler
BilgiKitap SpoilerSanat

" Saatleri Ayarlama Enstitüsü " Efsanesi

BilgiHayat

‘’Zaman Yönetimi İpuçları’’

Bilgi

"Sıfır Atık Hareketi: Sürdürülebilir Yaşamın Önemi"

BilgiGündemTeknoloji

''ChatGPT ile Yapay Zeka Destekli Sohbet Deneyimi''

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir