BilgiSağlık

Doğal Yollarla Büyüme Hormonu ( Growth Hormone) Salınımı Nasıl Artar?

Doğal Yollarla Büyüme Hormonu ( Growth Hormone) Salınımı Nasıl Artar?

Boy uzamasından tutunda, vücuttaki neredeyse herşey için büyüme hormonu şarttır. Adeta tüm işi üstlenen kişiler misali, kas gelişimi, kemik gelişimi, hücrelerin organların onarımından sorumludur. Kulağa hoş geliyor fakat maalesef büyüme hormonu salınımı az olduğunda bir takım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bazılarımız ise bunu arttırma peşinde. İsterseniz konumuza geçelim.

Özellikle ergenlikte çok daha fazla önem taşıyan büyüme hormonu insan vücudu için olmazsa olmazdır. İler ki yaşlarda da önemli olsa da neredeyse birçok şey 20-25li yaşlara kadar sürmektedir. Zaten insan yaşı geçtikçe bu hormonun salınımı doğal olarak azalmakta. Kimilerinde fazla, kimilerinde az olan bu hormon doğal yollarla nasıl arttırabilir bir bakalım. Unutmayın işe yarasın ya da yaramasın 1, 0’dan büyüktür.

Özellikle iyi beslenmeniz burada çok fazla önem taşıyor. Siz vücudunuzu ne kadar iyi ve sağlıklı beslerseniz size dönüşü o kadar iyi olacaktır. Stres yapmamalısınız. Elbette bunu yazmakla olmaz, çünkü her ne kadar böyle desek te stres hayatın her anında olabiliyor. Ama en azından elimizden geldiğince mutlu bir şekilde yaşamalı, kafamızı dağıtacak aktiviteler ile uğraşmalıyız.

Mutlaka egzersiz yapın. Özellikle vücudun neredeyse en büyük kas grubu olan bacağı çalıştırmak bu hormon salınımı tetiklemekte. Tempolu koşsanız dahi hormon bir süreliğine tavan yapacaktır. Uyku düzenine dikkat etmek zorundasınız. Genelde 6 saat önerirler fakat eğer ki zamanınız varsa erken yatmaya çalışın ve minimum 7-9 saat arası uyumaya özen gösterin. Böylelikle vücut hem dinlenecek hem de uyku da yeterince kendini onaracaktır.

Sevdiğiniz işlerle uğraşın. Böylelikle hem stres atacak hem de aklınızdaki şeyleri unutup rahatlayacaksınız. Böylelikle kortizol hormonu salınımı azalacak, bu da büyüme hormonu üzerinde olumlu etki oluşturacaktır.

Doğal yollarla büyüme hormonu arttırımından bahsettik. Unutmayın azı da zarar, çoğu da. Bir de şuna değinelim. Özellikle ergenlikte bazı kişiler doktor gözetiminde iğne ile bu hormonu almaktadır. Bunu tavsiye ediyoruz ya da etmiyoruz diyemeyiz. Büyüme hormonu eksikliğinde doktorunuza danışmanız daha faydalı olacaktır.

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x