BilgiSağlık

Beyaz Ekmek Tüketilmeli mi? Uzun Vadede Zarar Verir mi?

Beyaz Ekmek Tüketilmeli mi? Uzun Vadede Zarar Verir mi?

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan beyaz ekmeği neredeyse bir çoğumuz tüketiyor. Peki ya hiç düşündük mü? Ne gibi etkileri var, sürekli yemenin zararı var mı? Hatta duymuşsunuzdur uzmanlar beyaz ekmeği tüketmeyin yerine kepekli ya da tam buğday ekmeği önerirler. Daha fazla uzatmadan sizleri bu konu hakkında biraz aydınlatalım.

Aslında yurt dışına baktığımızda neredeyse ekmek tüketmiyorlar. Tüketseler dahi tam buğday, çavdar ekmeği gibi daha sağlıklı olan ekmek çeşitlerini tercih ediyorlar. Diyebilirsiniz yabancılar neden böyle diye. Aslında doğrusu bir yandan budur.

Ekmek yemek şart değil fakat, Türkiye’ye baktığımızda ekmeksiz bir yaşam mümkün olmuyor. Özellikle sabahları vazgeçilmez olan beyaz ekmek, gerektiğinde öğlen ve akşam dahi bir şeyleri ekmek arası yapıp yiyebiliyoruz.

Beyaz ekmeğin glisemik indeksi oldukça fazla. Bu size hem tokluk hissi vermeyecek, hem de insülin direncinizi arttıracaktır. Hatta sizin kilo almanıza dahi neden olacaktır. Burada şunu söyleyebiliriz. Ekmeği kesebiliyorsanız yani bırakma şansınız varsa, yerine daha sağlıklı ve glisemik indeksi düşük olan ekmek çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Eğer ki bu mümkün değilse en azından yediğiniz porsiyon ve miktarı azaltabilirsiniz.

Elbette beyaz ekmek tüketince illaki sorun olacak diye bir kaide yok. Fakat iler ki yıllarda sorun çıkmaması adına sağlığınız için erkenden tebdirinizi alabilirsiniz. Tabiki de bu sadece ekmek için geçerli değil. Genel olarak yeme içmeye dikkat etmekte fayda var. Ne de olsa emanete sahip çıkmak gerek.

Önerilen içerikler
Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Bilgi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Balkan Şehri

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x