BilgiSağlık

En Sağlıklı Uyuma Saati Hangi Zaman Aralığındadır?

En Sağlıklı Uyuma Saati Hangi Zaman Aralığındadır?

Gün içinde yorgun da olsak, dinç de olsak biyolojik sebeplerden ötürü illaki vücudumuz dinlenmesi gerekiyor. Bu yüzden uyku olmazsa olmazdır. Peki ya kaç saat uyumalı, saat kaçta uyumalı, ve uykunun ne gibi faydaları var bunlara değinelim.

Uyku Neden Bu Kadar Önemli:

Hücrelerin ve vücudun yenilenmesi için uyku şarttır. Hatta hemen hemen bütün onarımlar, gelişimler uyku da gelişmekte. Hal böyle olunca uyku insanlık için en temel şeylerden biri haline geliyor. Hatta düşündüğümüzde uyumayan veya uykuyu sevmeyen yoktur aranızda. Hele ki birde derin bir uyku uyuma özelliğine sahip iseniz uykudan tatlısı olmuyor. Ayrıca gün içinde daha dinç ve mutlu olmak için uyku ve özellikle kaliteli bir uyku bizler için büyük önem arz etmekte. Şimdi de biraz da kaç saat uyunması gerektiğinden bahsedelim.

Kaç Saat Uyumalı?

Bu konu da çok fazla tartışma olsa da standartlar az çok bellidir. Kimisi 5 saat bana yeter derken kimisi 10 saatte uyusa yorgun olabiliyor. Aslında burada gün içinde ne yaptığınız, ne kadar yorulduğunuz ve çalıştığınız önemli. Eğer ki gün içinde çok fazla yorulmuyor iseniz ve size yeterli geliyorsa 6-6:30 saat yeterli olacaktır. Elbette yorgun olmasanız dahi bundan daha fazla da uyuyabilirsiniz.

Peki ya yoğun tempolu çalışanlar ve yorulanlar içinde bu geçerli mi? Tabi ki de hayır. Evet 6 saat uyursanız bir sıkıntı olmayacaktır fakat gerçekten vücudunuzu yoruyor iseniz en azından minimum 7:30-8 saat uyku şart diyebiliriz. Hatta bu rakam 9 saatlere kadar çıkabilir.

Duyanlarınız vardır ben 3 saat uyku uyuyorum diye bu maalesef her ne kadar söylense de sadece lafta kalmakta. Bu hem vücudunuza ilerde zarar verecek, hem de psikoloji ve sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Peki ya 10-11 saat uyursak ne olur diyenleriniz muhakkak vardır. Maalesef az uyku zararlı olduğu kadar fazlası da zarar. Kulağa olumlu geliyor daha fazla uyursam daha fazla dinlenirim gibisinden. Maalesef tam tersi sersem gibi yataktan kalkıp gün içinde halsiz olabilirsiniz. Ayrıca yine sağlığa zararı olduğunu belirtelim. Şimdi ise kritik noktaya saat kaçta uyunmalı konusuna geçelim.

Saat Kaçta Uyunmalı?

Burayı çok da fazla uzatmaya gerek yok, keza yıllardır 22.00-2.00 arasında en fazla büyüme hormonunun salındığı söyleniyor. Evet bu doğru. Ayrıca gece olması da çok önemli. İçinizden sonuçta 9 saat uyuduktan sonra ha gündüz ha gece diyebilir ama maalesef vücudun da bir biyoloji saati bulunmakta. Yani en azından en geç 12de uyumak gerektiğini belirtelim. Ayrıyaten şunu da belirttikten sonra yazımızı sonlandıralım. Gündüz uyunan 1 saatlik uyku, gece uyunan 4 saate eşittir. Yani aralarda öğlen uykusu kaçamakları yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x