HayatSanat

İLK SÜPERSTAR KUTSAL SARAH

İLK SÜPERSTAR KUTSAL SARAH

Sarah Bernhardt: Kutsal Sarah (1844-1923)

Ünlü denilince hepimizin aşina olduğu isimler vardır. Peki ilk ünlü denilince… işte Sarah Bernhardt ilk ünlü aktris, ilk ünlü sanatçı süperstarı… Kutsal Sarah lakaplı Fransız aktristin tartışmasız ilk ünlü olduğunu söyleyebiliriz. 

İLK SÜPERSTAR KUTSAL SARAH

Paris’te, Hollandalı Musevi bir hayat kadınının kızı olarak dünyaya geldi. Geçimini sağlayabilmek için, kariyeri aktrislik ve hayat kadınlığının bir karışımıydı. Bu zamanlarda, her iki meslek de bir bakıma skandaldı; ancak hayat kadınları sosyal çevrelerde kabul edilmekteydi ve eğitimli olmaları durumunda eşit olarak görülmekteydiler. Bu vesile ile hayat kadınlığının yanı sıra bazı durumlarda daha saygı duyulan bir mesleğe ek iş olabiliyordu. Duc de Morny sponsorluğunda 1859 yılında tiyatro eğitimi için Convervatoire de Musique et Declamation okutuldu.

Sahne kariyeri

Sahne kariyeri 1862’de başlayan Sarah, ünlü Fransız okulu Comedie Francaise’de bir öğrenciydi. Buradaki ilk performansları başarılı olmadı ve önde gelen kadınlardan biri olan Madame Nathalie ile şiddetli bir tartışmaya girdi. Bu olayın ardından ayrılığı uzun sürmedi. Şöhretle rezillik arasında gidip gelen Sarah başka bir tiyatro topluluğu olan The Gymnase’e girdi. Fakat tekrardan yaşadığı başka bir skandalın ardından buradan da ayrıldı.

Hayallerini peşinden gitmeye devam eden Sarah’ın ünü 1870’li yıllarda Avrupa’da yayıldı ve Amerika’da New York’a kadar uzandı. Kısa bir süre sonra dramatik aktris olarak bir ün kazandı, ‘Kutsal Sarah’ lakabını bu dönemin en ünlü aktrislerinden biri olması sayesinde kazandı. Bir çok genç kadını aktris olarak yetiştirdi ve eğitti. Bernhardt, Avrupa, ABD, Kanada, Güney Amerika, Avustralya ve Ortadoğu’da gösterime giren 125 oyunda yaklaşık 70 değişik rolü üstlendi, Racine (Phedre), Victorien Sardou (La Tosca), Victor Hugo (Hernani, Ruy Blas) ve Alexandre Dumas’nın (Kamelyalı Kadın) birçok oyununda unutulmaz roller aldı. Red Kit çizgi romanına da dahil olmuş bir yıldızdır.

İLK SÜPERSTAR KUTSAL SARAH

Sosyal hayatı ve ilişkileri

Sarah Bernhardt, başarılı oyunculuğunın yanı sıra çalkantılı aşk hayatıylada gündemde olan bir isimdi. Ligne prensi, Belçikalı soylu Charles-Joseph-Eugene-Henri ile bir ilişkisi oldu. Bu ilişkide tek çocuğu olan Maurice Bernhardt (1864) doğdu. Daha sonraki sevgilileri arasında sanatçılarda vardı. Gustave Dore, Georges Clarin, Lou Tellegen, Alphonse Mucha en tanınmış sevgilileriydi. Mucha ise ünlü eseri Art Nouveau’sunu Sarah üzerinden yapmıştı.

İLK SÜPERSTAR KUTSAL SARAH

Daha sonra Yunan Aristides Damala (Jacques Damala) isimli aktör ile evlendi (1882). Aristides Damala morfin bağımlısıydı ve 1889 tarihinde öldü. Evlilikleri onun ölümüne kadar süren Sarah’ın evliliğinin son yıllarında ise İngiltere Kralı VII. Edward ile bir ilişki yaşadığı söyleniyor.

İLK SÜPERSTAR KUTSAL SARAH

 

Kariyerinin son yılları

Sarah Bernhardt, 1915 yılında geçirmiş olduğu bir kaza sonucu ayağı kesildi. Bu durum Sarah’ı sahne tutkusu ve mesleğine olan aşkından dolayı durdurmadı. Kariyerine tahta protez ayak kullanarak devam etti. 1915’te yapmış olduğu başarılı turnenin ardından Fransaya dönerek uzun yıllar daha kendi prodüksiyonlarında oynamaya devam etti. Fiziksel durumu yüzünden sahnede hareket edemeyen Sarah yaşlılığına rağmen değişmeyen güçlü sesiyle izleyicilerini etkilemeye devam ediyordu. 26 Mart 1923’te hayal ettiği gibi sahnede öldü ve Fransa’daki Pere Lachaise Mezarlığı‘na gömüldü.

 

Önerilen içerikler
BilgiHayatSağlık

“Kanserle Savaşta 6 Güçlü Müttefik: Sofranızda Yer Açın!”

BilgiHayat

Etkili Hedef Belirleme: Geleceğinizi Şekillendirin

BilgiHayatSağlık

Sağlıklı Beslenme Önerileri

BilgiHayatPsikoloji

Çözümcü Bir Karakter Geliştirmek İçin 7 Etkili Yol

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x