Bilgi

Zayıflamanın Altın Kuralları!

Zayıflamanın Altın Kuralları!

Birçoğumuz isteriz fit bir vücuda sahip olmayı. Her ne kadar iç güzellik önemli olsa da, dış görünüşümüze de dikkat etmek  çoğu kişi için yapılması gereken ilk şeylerden biri oluyor. Duymuşsunuzdur  90-60-90 tabirini. Bu yazımızda zayıflamak için nelere dikkat etmeniz  gerektiğinden bahsedeceğiz.

Spor Yapmak:

Evet yanlış görmediniz zayıflamak istiyorsanız spor yapmalısınız.

Burada ne  tür spor yapacağınız size kalmış. Diyenleriniz olabilir belki, spor olmadan olmaz mı? Aslında zayıflamak için spor şart diyemeyiz.

Ama süreci daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde yönetmek için spor yapmanız size öne geçirecektir. Unutmayın bir sıfırdan her zaman büyüktür. Yapacağınız spora göre fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Diyet Yapmak:

Zayıflama da belki de kilit nokta diyebileceğimiz diyet en önemli şeylerden bir tanesi. Her ne kadar düzenli uyursanız uyun, veya spor yapın diyet olmadıktan sonra bir anlamı olmayacaktır.

Peki sorabilirsiniz diyet nasıl olmalı diye? Burada aslında belirleyici nokta kendiniz oluyorsunuz. Kilonuz burada devreye giriyor.

Buna göre diyet listesi oluşturabilir, sağlıklı yiyecekler ile diyetinize katkı da bulunabilirsiniz.

Kardiyo Yapmak:

Evet üst kısımda spordan bahsetmiştik bir de üstüne kardiyo mı yapacağım diyorsunuz? Aslında spordan kastımız her şey olabilir, fakat abartmadan ekstra şekilde günlük 15-20dk  arası kardiyo sizin zayıflamanıza katkıda bulunacaktır.

Kardiyo yaptığınızda aslında bölgesel yağ yakımı diye bir şey yoktur. Yani açmak gerekirse sadece göbeğim erisin, kalçam erisin gibi şeyler bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

Zayıfladığınızda vücudunuzun çoğu bölgesi yağ yakımından dolayı ölçü kaybedecektir. Yani bacağınız istediğiniz ölçüde olsa dahi 2-3cm kayıp kaçınılmaz oluyor.

Kalori Açığı Oluşturmak:

En çok yapılan hatalardan biri budur. Ne kadar temiz ve sağlıklı yerseniz yiyin kalori açığı olmadıktan sonra istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Örneğin protein, yağ ve karbonhidratlardan oluşan bir  diyet listesi hazırladınız. Burada macrolara dikkat etmelisiniz. Zayıflamak uğruna yağ tüketmek istemiyorum gibi şeyler olmamalı. Aksine sağlıklı yağlar zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu hatayı yapanlar çok oluyor. Günlük 0 ya da 50 gram karbonhidrat tüketimi, bu doğru değildir çünkü vücut enerjiye ihtiyaç duymaktadır. En azından minumum 75-100 arası karbonhidrat tüketimi yapılmalı.

 

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x