BilgiGurme

Yemek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yemek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Vazgeçilmezimiz olan yemekler hayatta kalmamız için şart. Her gün her evde yemek pişiyor ve yapılıyor, kimileri hamarat olsa da, kimileri bazen işin içinden çıkamıyor. Ya tadı kötü oluyor, ya da yemek istenildiği kıvamda olmuyor. Sizlere biraz bu işin püf noktasından bahsedelim.

Kafanızda Acaba Olacak mı Korkusuyla Yemek Yapmayın:

Yapılan en büyük hata daha yemek yapmaya başlamadan önce yapılıyor. Yemeği yapacağınız varsa dahi, panik ve stresle elinize yüzünüze bulaştırmanız an meselesi. Mutfağı yaşam alanınız gibi düşünün, yemeğin tadı iyi de olsa, kötü de olsa, görünümünde de problem olsa en azından emek verdim diyeceksiniz. Birçok konu da olduğu gibi mutfakta ustalaşmanız için emek, çaba, zaman ve en önemlisi sabır gerekmekte. Bugün şef olan birçok kişi bile bir anda buralara gelmemekte. Zira belki de ağaç yaşken eğilir tabiri olduğu gibi çocukluk dönemlerinden beri 30-40 yıl bu işin içinde oluyorlar. Özetleyecek olursak yapmanızı gereken tek şey, yaptığınız yemeğe odaklanmak ve akışına bırakmaktır.

Tarifler Kadar, Videolu Tarifler de Önemli:

Yemek yaparken ister usta olun, ister yeni başlayan veya orta seviye hiç fark etmez. Tarifler bu işin vazgeçilmez bir parçası. Zamanla yemekleri ezberlemiş olsanız dahi tarife bakmanız sizi kötü bir aşçı yapmaz. Tarif de sadece yazar, önemli olan onu imal etmektir, yemek yapan kişi sanatını konuşturur. Tarifler her zaman 2. planda olmalı. Başlıkta bahsettiğimiz gibi yazılı tariften ziyade videolu tarifler de çok önemli. Herkesin anlama veya pratik şekli farklıdır. Kimisi yazılı anlarken, kimisi görsel olarak anlayabilir. Ayrıca birisini izlerken aynı yemeği yapmanız vaktinizi de daha verimli geçmesini sağlayabilir. Hem tek başınıza yemek yaparken sıkılmayacaksınız hem de işin püf noktalarını anlayacaksınız.

Denemeler Yapmanız Çok Önemli:

Ne kadar usta olursanız olun, ben zaten bu yemeği yapmayı biliyorum diyerek üzerinde fazla durmamanız elbette size bir şey kaybettirmeyecektir. Fakat her seferinde üzerine gittiğinizde bir önceki halinizden daha iyi olacağınızdan kuşkumuz yok. Yemek yapma da veya bir işte iyi iseniz neden daha iyi, çok daha iyi olmayasınız? Özellikle yemek yapmaya yeni yeni alışan kişiler için veya aşçı, şef olma hayali olan kişiler mutlaka o yemeği yemese dahi bol bol pratik yapmalı böylelikle uzun vade de 5 parmağında 5 marifet sözünü duymanız olası.

Önerilen içerikler
Gurme

Hızlı ve Doyurucu 9 Leziz Tek Tava Makarna Tarifi

Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x