BilgiSağlık

Su İçmenin Faydalarını Öğrendikten Sonra Bir Daha Az Miktarda Su İçmeyeceksiniz! Peki Ya Kaç Litre İçilmeli?

Su İçmenin Faydalarını Öğrendikten Sonra Bir Daha Az Miktarda Su İçmeyeceksiniz! Peki Ya Kaç Litre İçilmeli?

Su vazgeçilmez bir parçamız bundan hiç şüphemiz yok. Peki ya hiç düşünüyor muyuz su içmenin faydaları neler, ne işe yarıyor, eksik veya fazla alımı ne kadar zararlı gibi konulara değinelim. Böylelikle aklınızda bir yer edinmiş olacak.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir:

Su içmenin o kadar fazla faydası var diyebiliriz ki örneğin vücuttaki fonksiyonların çalışması, düzenleme gibi işlevlerin yerine getirilmesine katkıda bulunur. İnsan vücudunun neredeyse yarısından fazlası sudur. Hal böyle iken susuz bir hayat düşünülemez. Ayrıca su besinleri kaslara taşımakla da görevlidir. İster spor yapın ister yapmayın günlük olarak su tüketiminizi iyi ayarlamanız gerekmekte.

Özellikle bir seferde çok fazla su içmemeye özen gösterin. Bölerek, zamana yayarak tüketmeniz yararınıza olacaktır. Genel olarak toparlayacak olursak suyu hayatınızdan hiçbir zaman eksik etmeyin ve dozunda olacak şekilde yaz kış fark etmeksizin doya doya için. Elbette kışın yaza göre bu miktarın düşürülmesi daha iyi olacaktır. Ayrıca yeterince su içmeniz cildiniz içinde oldukça faydalı.

Su İçmenin Zararları Nelerdir:

Şimdi ise gelelim zararlarına. Aslında bir zararı olduğunu söylersek yanlış olur. Çünkü insan vücudunun bile çoğunluğu su iken zararı olduğundan bahsetmek mümkün değil. Üstte bahsetmiştik bir seferde çok fazla su içmemeye özen gösterin diye.

İşte burada bir sıkıntı olduğunu söyleyelim. Tek seferde 3-4 litre su içmeye kalkarsanız beyniniz su toplayacak ve ölüme dahi gidecektir. Böyle bir durum olursa kusmaya çalışın. Daha sonra en yakın hastaneye gidin. Hatta tek seferde dahi olsa 2 litre bile içmeyin, çok yorulmuşsanız ve vücudunuz suya ihtiyacı varsa elbette 1lt içmekte zarar gelmez, fakat ihtiyacınız yoksa 1 litre bile tek seferde fazladır.

Azı da Zarar Çoğu da Zarar:

Son olarak buna da değindikten sonra makalemizi bitirelim. Gün içinde ne kadar su içmeliyiz bu birçok kişi tarafından soruluyor. Aslında 30 kilo başına 1 litre içilmeli diyebiliriz. Yani yaz aylarında 2.5-3 litre, kış aylarında ise 1.5-2 litre yeterli olacaktır. Yine de bunu kendi bünyenize göre ayarlamanız kendinizi tanımanız daha iyi olacaktır.

 

Önerilen içerikler
Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Bilgi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Balkan Şehri

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x