BilgiSağlık

Bunları Uyguladıktan Sonra Bir Daha Hasta Olmayacaksınız! Hasta Olmaktan Nasıl Kurtulunur?

Bunları Uyguladıktan Sonra Bir Daha Hasta Olmayacaksınız! Hasta Olmaktan Nasıl Kurtulunur?

Sağlık gibisi yok bu hayatta. En hafifi olan gribi dahi olsak günümüz zehir olabiliyor. Hal böyle iken daha büyük hastalıklarla uğraşanlar kim bilir neler çekiyor. Peki ya ömür boyu hasta olmamak mümkün mü? Aslında mümkün, doğru şeyleri yapıp tedbiri aldığınızda bu oran baya düşmekte. Öyleyse neler yapmanız gerektiğinden biraz bahsedelim.

Bunların en başında tabi ki de beslenme geliyor. Hatta belki de en önemli faktör kendisi. Günümüzde birçok yiyecek GDO’lu olduğu için büyük bir risk taşıyor. Öncelikle her şeyin doğal olanını yemek en önemli şeylerden birisi. Bu maalesef biraz kolay olmasa da kendi besinlerinizi ekip, yiyebilirsiniz. Özellikle abur cubur gibi zararlı yiyecekleri çok fazla tüketmemeli, tüketseniz dahi bunu sınırlandırmalısınız. Özellikle gün içinde bol bol su içmekte bunların arasında yer alıyor. Özetleyecek olursak beslenme ve özellikle sağlıklı ve doğal beslenme hastalıklardan korunma da kilit rol oynuyor.

Stres’ten uzak durmak çok önemli. Vücut stres haline girdiğinde kortizol hormonu yükselmekte böylece vücut baskı altına girmektedir. Hatta hormonlar ve hücreler neye uğradığını şaşırmaktadır. Böyle demekle tabi ki de stresi maalesef önlemek mümkün değil. Kişinin psikolojik durumu, hayatı burada çok önemli. Stres azaltmak için kendinize aktiviteler edinmeniz ve özellikle kafa dağıtacak uğraşlar bulmanız bedeninizi dinlendirerek melatonin salgılayacaktır. Unutmayın hastalıkların neredeyse birçoğu stres kaynaklı.

Egzersiz yapmaya özen gösterin. Böylelikle hem vücudunuza yarayacak, hem de kafanız dağılacaktır. Gün içinde hareketsiz durmak veyahut az hareketli olmakta sağlık sorunlarına yol açabilir. Günde en azından 15dk dahi olsa tempolu yürüyüş size iyi gelecek, hastalıklardan korunmanıza katkıda bulunacaktır.

Son olarak şunları da dile getirelim. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değil. Arkadaşınız olur, başka birisi olur eğer onlar için değmeyecek şeylere üzülürseniz kendinize edersiniz. Bu hayatta herşey geri gelir fakat sağlık geri gelmez. Şu cümle ile yazımıza son verelim.

İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını verirler.
Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x