BilgiSağlık

Gece Yatmadan Önce Yenilen Yemeğin  Zararlarını Hiç Düşündünüz Mü?

Gece Yatmadan Önce Yenilen Yemeğin  Zararlarını Hiç Düşündünüz Mü?

Yemek yemek, ya da atıştırmak bizler için vazgeçilmez bir şey. Genellikle gün içinde yesek te bazen son dakikalar açlık başa vurabiliyor, fakat kendimiz tatmin oluyoruz ya vücudumuz? Hiç zararlarını düşündük mü? Öyleyse sizi bu konuda biraz aydınlatalım.

Gece her ne kadar aç olsanız da, yemek yeme zamanını iyi ayarlamanız gerekmekte. Gece yediğiniz yemek aç olsanız dahi elbette mideniz bunu sindirecektir, fakat uykunuzda olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Gece en azından 2 saat önceden öğününüzü yemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Peki ya yersek nolur diye soruyor olabilirsiniz şimdi onu da açıklayalım.

Gece yatmadan önce yediğiniz yemek, siz uyku da iken büyüme hormonu seviyenizi düşürecektir. Unutmayın büyüme hormonu aç iken tavan yapmakta. Hem gelişim hem sağlık için gece yatmadan önce yemek yemekten kaçınmanız gerekmekte.

Ayrıca reflü hastalığını biliyorsunuzdur. Reflünün en büyük 2 nedeninden biri stres diğeri ise gece yenilen yemektir. Şimdi her ne kadar rahat da olsanız ilerde sorun olmayacağı anlamına gelmez.

Gece yediğiniz yemekten ötürü insülin seviyeniz artış yaşayacaktır. Bu da istemediğimiz bir durum. Hem organlar gece rahat etmeyecek hem de insülin seviyesinin yüksek olması, şeker, kolesterol ve benzeri hastalıklara yol açabilmektedir. Sağlığınız için bunlara dikkat etmekte fayda var.

Özetleyecek olursak hem gece yatmadan önce yemek yemeniz hem de tıka basa yemeniz size zarar verecektir. Az yiyin, sık yiyin ve olabildiğince midenizi boş bırakmaya özen gösterin.

Ayrıca gece yatılmadan önce yenilen yemek kilo almanıza ve yağ oranınızın artmasına neden olacaktır. Bu hem istemediğimiz bir durum, hem de vücudu boş yere yormaktan başka bir şeye yaramayacaktır. İleryen süreçte o kiloları vermek zorunda kalacaksınız. Ama şimdiden tedbirinizi alırsanız hem siz, hem vücudunuz sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürecektir.

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x