BilgiSpor

Serbest Ağırlıklar mı Daha Fazla Kas Geliştirir Yoksa Makinalar mı?

Spor yapan birçok insanın istediği şeylerden biri de muhakkak iyi bir gelişim gösterebilmektir. İnsanlara daha iyi görünmek verdiği emeğin karşılığını almayı elbette herkes ister.  Bu bağlamda spor yaparken serbest ağırlık mı, yoksa makina mı seçilmeli buna değineceğiz hazırsanız başlayalım;

Serbest ağırlık avantajları:

Denge kaslarınızı daha çok çalıştırırsınız.

Tüm kontrol sizdedir, bu nedenle daha iyi odaklanmanızı sağlar.

Hedeflediğiniz tekrar sayısını çıkardıktan sonra ağırlığı  yerine koymak kaslarınıza bir nebze de olsa yük bindirecektir.

Arkadaşınızla beraber çalışıyorsanız bar veya dumbell’ı, dinlenme süreci kadar birbirinize devrederek motivasyonunuzu arttırırsınız  bir nevi Arnold tekniği diyebiliriz.

Makina Kullanmanın avantajları:

Yeni başlayanlar için özellikle alışma sürecinde daha uygundur.

Sakatlık riskini en az indirir.

Yüksek ağırlıklara girildiğinde özellikle squad, overhead press gibi  egsersizlerde, ağırlığı daha rahat kontrol etmeyi sağlar.

Serbest ağırlıkla neredeyse aynı yük biner, fakat ağırlık makinayla bağlantılı olduğundan daha nizami tekrarlar çıkarabilirsiniz.

Peki ya serbest ağırlık mı kullanmalıyız, makina mı? Dezavantajları neler;

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Serbest ağırlıkta sakatlanma riskiniz daha fazladır bu yüzden çok iyi odaklanmanız gerekmektedir. Makina kullanmanın dezavantajlarından biri de  size yine yük biner , fakat serbest ağırlıkta  olduğu gibi denge kaslarınız daha az çalışır. Gelelim sorumuzun  cevabına. Elbette ki seçim sizin, bildiğimiz birşey var ki sporunuzu aksatmadığınız sürece her ikisinde de maksimum gelişmeyi görürsünüz. Tabikide sadece serbest ağırlıkla veya makina ile çalışmamalıyız. Her ikisini de  kullanmak lazım. Yeni başlayanlar ilk etaplarda adaptasyon, ve sakatlanma riskini göz önünde bulundurarak makinaya  yönelirse hem hareketleri öğrenir hem de vücudu adapte olur. İler ki aşamalarda dilerse serbest ağırlık dilerse makina kullanabilir. Sorumuzun cevabı belli, her zaman herşeyden yararlanın, sporla kalın.

Önerilen içerikler
BilgiKitap SpoilerSanat

" Saatleri Ayarlama Enstitüsü " Efsanesi

BilgiHayat

‘’Zaman Yönetimi İpuçları’’

Bilgi

"Sıfır Atık Hareketi: Sürdürülebilir Yaşamın Önemi"

BilgiGündemTeknoloji

''ChatGPT ile Yapay Zeka Destekli Sohbet Deneyimi''

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir