Psikoloji

Rüya gibiydi, ne olduğunu anlamadan bitti… Love-bombing nedir?

Her şey mükemmel başladı, rüya gibiydi ama sonra ne olduğunu anlayamadan bir anda bitti diyorsanız yaşadığınız durum Love-bombing olabilir.

Love-bombing, Türkçe deyimiyle “sevgi bombardımanı”; bir ilişkinin başlangıcında, partnerin üzerinde güç ve kontrol elde etmek için aşırı iletişimin varlığı olarak tanımlanmaktadır (Strutzenberg, 2016). İlişki, duygusal şiddetin farklı bir türü olan manipülasyonla başlar. Manipülasyonu uygulayan kişinin amacı aşırı yoğun sevgi ve ilgi yağmuruyla karşısındaki kişiyi kendine bağımlı ve muhtaç hale getirmektir. Bu davranışların bilinçli ya da bilinçsiz olduğunu söylemek çok güç fakat genellikle bu kişiler uyguladıkları manipülasyonun farkında bile değildir.

Bu manüpilatif durum aslında narsistik kişilik bozukluğunun özelliklerinden biridir.

Narsist birey, flört ettiği kişiyi ilişkinin başında adeta bulutların üzerine çıkarır. Romantik sözler, güzel hediyeler, aşırı ilgi, geleceğe yönelik planlar; sosyal medyada mesaj ve beğeni yağmuru gibi kişinin neredeyse daha önce hiç yaşamadığı yoğunluktaki bu davranışlarla sahte bir kimlik sunar (Korkmaz, 2021). Love-bombing’i güç ve kontrol elde etmenin yanı sıra partneri üzerinde iyi bir izlenim yaratmak için de kullanır (Struzenberg, Wiersma-Mosley, Jozkowski ve Becnel, 2016). Narsist birey bu sahte kimliğini partnerinin kendisini görmesini istediği şekilde yaratır ve ona sunar. Böylece partnerine adeta ruh eşi oldukları hissini yaşatır ve hatta ruh eşi olduklarına ikna edecek söylemlerde bile bulunur.

Bu davranışlarıyla aslında partnerinin hayatındaki en özel ve vazgeçilmez tek şey olmak için çabalar.

Narsist bireyin oluşturduğu sahte kimlik ve özel olduğunuzu hissettirdiği manipülatif davranışları tam olarak egonuza hitap eder. Onunla birlikteyken, egonuz müthiş tatmin olur; çünkü size hep enleri yaşatır. Dopamin ve endorfin artışı nedeniyle bu sevgi bombardımanı durumu size kendinizi harika iyi hissettirir. Kendinizi özel, ihtiyaç duyulan, sevilen, değerli biri olarak hissetmenizi sağlar. Zamanla sahte kimliğin yarattığı bu özelliklere bağımlı olmuş olursunuz.

Narsist birey istediğini elde edip siz ilişkide bağımlı hale geldikten sonra ilişki anlamlandıramadığınız bir şekilde tam tersine döner ve ilişkinin başındaki yoğun ilgi ve sevgi bir anda biter. Buna devalüasyon (değersizleştirme) aşaması denilmektedir.

Değersizleştirme, size ve sizinle olan ilişkisine zarar veren manipülatif eylemler içerir. İlişkinin başındaki sevgi bombardımanının aksine değersizleştirme aşamasında size karşı küçümseyici, aşağılayıcı söylemlere ve davranışlara başvurur; suçlayıcı olup kişiliğinize yönelik saldırıda bulunabilir (Howard, 2019). Narsist bireyin yansıttığı bu değersizlik duygusu, aslında kendi benliğine karşı olan değersizlik hissidir.

İlişkinin bu halinden ve yaşadığınız değersizlik hissinden ötürü bir şeyleri yanlış yaptığınız ya da yeterli yapmadığınız için sevilmediğinizi düşünmeye başlarsınız. Sürekli davranışlarınızı kontrol eder, yanlış bir şey yapmamak için çabalarsınız; çünkü herhangi olumsuz bir durumda kabahatin sizde olduğuna inanırsınız. Tüm bu olumsuzluklara ve mutsuzluğunuza rağmen bu ilişkiyi bitiremezsiniz. Zamanla daha yetersiz, muhtaç, bağımlı hale gelirsiniz ve özgüveniniz ciddi şekilde azalmaya başlar.

İlişkiniz başlayalı çok kısa bir süre olmasına rağmen;

 • kendinizi adeta bulutların üzerinde hissediyorsanız, yaşadığınız şeyler romantik bir filmde baş roldeymişsiniz gibi geliyorsa,
 • çok kısa süre içerisinde karşınızdaki kişiden “seni seviyorum”, “sensiz yapamam”gibi yoğun duygu yüklü cümleler duyuyorsanız
 • sizi yoğun mesaj, arama; sosyal medyada yorum ve beğeni yağmuruna tutuyorsa,
 • kısa süre içerisinde geleceğe yönelik sizinle ilgili planlar yapıyorsa (örneğin aynı evde yaşamak, evlenmek gibi),
 • daha ilişkinin başındayken aşırı pahalı ve abartılı hediyeler alıyorsa,

İlişki biraz ilerledikten sonra;

 • bulutların üzerinde hissederken bir anda yere çakıldığınızı hissedecek kadar ilişkiniz tam tersine döndüyse,
 • sizin hayatınızda kendisini tek ve vazgeçilmez olarak görmeye başladıysa ya da siz onu öyle görmeye başladıysanız,
 • ilgi ve sevgisini sadece kendisi istediği zamanlarda, istediği yoğunlukta size veriyorsa (bazen az bazen çok; inişli çıkışlı),
 • ilişkide olumsuz giden şeyler için aslında sizin suçlu olduğunuzu söylüyor ya da hissettiriyorsa,
 • ilişkide değersiz, sorunlu, elde edilmiş, cepte/yedekte hissediyorsanız,
 • gelecek konuşmaları, verdiği vaatler asla gerçekleşmiyorsa

Love-bombing mağduru olabilirsiniz.

İlişkinin başlarında Love-bombing ile romantizmi ayırt etmek gerçekten zor olabilir fakat imkânsız değildir. İkisinin arasındaki en büyük farkı ise, sevgi ve ilişki her ne kadar kendiliğinden ve birdenbire oluyor gibi görünse de aslında zamanla ve iki kişinin karşılıklı emek vermesiyle oluşur. Yani daha ilişkinin başlarındayken aşırı yoğun duygular varsa burada dikkat etmek ve sınırlarınızı korumak yararlı olabilir çünkü bu genellikle gerçekçi bir duygu yoğunluğu değildir.

Yavaşlayın! Bu hızlı gidişat üzerine onunla konuşun ve onun ilgisinden hoşlandığınızı fakat bu ilerleyişin sizin için hızlı olduğundan bahsedin. Narsist bir bireyle ilişkide olduğunuzu anlamanın en büyük işaretlerinden biri de ona “hayır” demektir çünkü genellikle hayır cevabını kabul edemezler. Gerçek duyguların yaşandığı bir ilişkide partnerinizin sizin sınırlarınıza saygılı olması gerekir.

Gerçekçi olmak ve ayaklarınız yere sağlam basarak ilerlemek; ilişkinin keşfedilmesi ve daha sağlıklı temeller atılarak ilerlenmesi açısından iyi bir seçim olabilir. Ayrıca ilişkiyi yavaştan almak, ilk zamanların heyecanını biraz daha uzun yaşamanızı sağlayacaktır.

Love-bombing psikolojik olarak çok yoran ve yıkıcı etkiler bırakabilen bir manipülasyon türüdür. Değersizlik, yetersizlik hislerinin yanı sıra özgüvende de azalma olduğu görülür. Love-bombing’e maruz kaldığınızı fark edebiliyor olmak bile bu durumla baş edebilmek açısından büyük bir adımdır çünkü manipülasyonu fark edebilmek her zaman çok kolay olmaz. İşaretleri tanımak ve belli davranış kalıplarının farkında olmak Love-bombing’i tanımlamanıza ve çözüm bulmanıza yardım eder. Tüm bunların farkında olmanıza rağmen hala bu ilişkide olmaktan vazgeçemiyorsanız bu konuda profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Önerilen içerikler
Psikoloji

Stresi Azaltmanın 5 Taktiği

Psikoloji

Sevgi bir tercih midir?

Psikoloji

Aşk kırıntısıyla doymaktansa… Breadcrumbing nedir?

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Sevgi bir tercih midir?