SporBilgi

Ramazan Ayında Spor Yapılmalı mı?

Ramazan Ayında Spor Yapılmalı mı?

11 ayın sultanı geldiğinde oruç tutuyoruz , peki ya  bu durumda spor yapmalı mıyız? Herhangi bir zararı var mı, bunlara değinelim.

Birkaç aydır veya birkaç yıldır spor yapıyoruz. Bu işi de severek yapıyoruz, kendimize ayna karşısında görüp gelişimimizi her gördüğümüzde daha da tutkuyla bağlanıyoruz bu spora. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan fitness ramazan ayında oruç tutarken nasıl yapılmalı veya yapılmamalı mı?

Önümüzde 3 seçenek var. Bunlardan biri iftardan sonra yapmak, bir diğeri iftardan önce yapmak, diğeri ise hiç yapmamak. Şimdi bunları başlıklara ayırarak Ramazan ayında sporun nasıl yapılması gerektiğinden bahsedelim.

İftardan Sonra Spor:

Aslında en makul olanı iftardan sonradır. Fakat bazı spor salonları iftardan sonra kapalı olabiliyor bu durumda insanlar çaresiz kalarak spora ara veriyor. Eğer ki evde çalışıyorsanız ekipmanınız varsa bu durumda çok avantajlısınız. İftardan sonra en azından 1 saat sonra idman yapmalısınız. Bizim önerimiz 2 saattir. Çünkü vücut depolarını yavaş yavaş dolduruyor. Evet iftardan sonra spor yapmak aslında en doğrusu. Şimdi ise diğer seçeneklere göz atalım.

İftar Öncesi Spor:

Herkesin bünyesi, bağışıklık sistemi farklı olsa da sonuçta oruçluyken aç ve susuz oluyoruz. Antrenman sırasında açlık bir yana, susuzluk ihtiyacı hissetmeseniz dahi çok fazla susayacaksınız. Bu durumda vücut kendini korumaya dahi alabilir, başınız dönebilir, hatta bayılabilirsiniz bile. Bizim tavsiyemiz iftardan önce yapılmaması yönünde. Unutmayın spor her zaman yapılır fakat sağlık her zaman yerine gelmez. Şunu belirtmekte fayda var, belki merak edenleriniz olacaktır, iftardan önce 10-15 dakiaka  koşu, yürüyüş yapılabilir, bizim bur da bahsettiğimiz ağırlık antrenmanlarıdır. Şimdi ise son seçeneğimizden bahsedelim.

Spora Ara Vermek:

Yukarıda bahsetmiştik bazı spor salonları kapalı olabiliyor diye bu durumda maalesef, başka seçeneğiniz kalmıyor, iftardan önce spor yapabilirsiniz fakat bu iş risklidir, 1-2 gün her şey yolunda gitse dahi illaki patlak verecektir. Evde ekipmanınız da yoksa geriye bu seçenek kalıyor. Tabi ki de şunu söylemeliyiz ki bazı kişilerin imkanı olduğu halde Ramazan ayında spora ara verebiliyor. Bu bir bahanedir, iftardan sonra imkan varsa kesinlikle yapılmalı diye bir şey yok fakat bahane bulmaya da gerek yok. Şunu unutmayın ki spor hayattır.

Önerilen içerikler
BilgiBilimPsikoloji

Rezonans Gündelik Hayatta Nasıl Kullanılır?

Son DakikaSpor

Galatasaray, Nefes Kesici Bir Mücadele Sonrası Şampiyonluğa Ulaştı

BilgiBilimFelsefe

Simya Nedir?

BilgiHayatPsikoloji

Değişim : Kişisel Gelişime Bağlanan Başarının Köprüsü

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x