BilgiOyun

Oyunlarda FPS Değerleri Kaç Olmalı?

Bir oyun indirdiniz oyuna giriş yaptınız, o da ne oyun kasıyor, takılıyor. Bu durumda FPS değerleriniz düşük demektir. Peki ideal fps kaç olmalı?

 

Öncelikle ideal fps diye bir şey yoktur. Bu durum oyundan oyuna, monitörden monitöre değişiklik gösterebilir. Birçok kişi 30 fps de zevk alırken, bazıları 60 fps bile beğenmez.

Birçok oyunda 45-50 fps yeterlidir. Tabi ki de drop olmaması gerekir. Droptan kastımız dalgalanma olmamasıdır. Sabit bir şekilde 50 fps size yeterli gelecektir.

Yukarıda yazdığımız gibi 30 fpsten keyif alanlar illaki olacaktır fakat bu sadece birkaç oyunda belki kendini hissettirmeyebilir. En azından minimum 50 fps şart diyebiliriz.

Bazı oyuncular oyunları ultrada oynamayı severler bu durumda fps düşecektir. Monitör yenileme hızınızın 144 olduğunu farzedelim, bu kişi 60 fps oynadığında, oyun içi ayarlardan hertz düşürmediği sürece yırtılmalar meydana gelecektir.

Bir de monitörünün yenileme hızını 60 olarak düşünelim bu kişi için 60 fps gayet akıcı gelecektir. Herhangi bir yırtılma söz konusu değildir.

Bazı kişiler 250-300 FPS alabilmekte. Fakat monitör tazeleme hızı 240 hertz olsa dahi insan gözü bir yerden sonra bunu algılayamayacaktır. Özellikle rekabetçi oyunlarda yüksek tazeleme hızı ve fps önemlidir. Bu sizi 1-0 öne geçirir.

Ayrıyaten şunu da belirtelim monitör yenileme hızınız 75 hertz olsun, siz 200 fps alsanız dahi bir anlamı olmayacaktır. Bu durumda fps 75’e sabitlemenizde fayda var.

Önerilen içerikler
BilgiKitap SpoilerSanat

" Saatleri Ayarlama Enstitüsü " Efsanesi

BilgiHayat

‘’Zaman Yönetimi İpuçları’’

Bilgi

"Sıfır Atık Hareketi: Sürdürülebilir Yaşamın Önemi"

BilgiGündemTeknoloji

''ChatGPT ile Yapay Zeka Destekli Sohbet Deneyimi''

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir