Bilgi

Muhabbet Kuşu Sahiplerinin Yaptığı Hatalar!

Muhabbet Kuşu Sahiplerinin Yaptığı Hatalar!

Birçoğumuzun hatta neredeyse hepimizin  evinde var bir muhabbet kuşu. Peki hiç dikkat ediyor muyuz? Mutlular mı? Nelerden  hoşlanıyorlar? Onlara bilmeden de olsa zarar veriyor muyuz? O halde yazımıza geçelim:

Muhabbet kuşu bakarken yapılan en büyük hatalar:

Öncelikle muhabbet kuşunuzu iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Onların mutlu olması herşeyden önemlidir. Evet onlar bir hayvan size belki de  basit gelebilir fakat kendi dünyalarında onlarda rahat olmak, huzurlu olmak isterler.

Onları gün içinde olabildiğince kafeslerinden dışarı çıkarmalısınız. Birçok kişi muhabbet kuşlarını kafeslerinden dışarı çıkarmayı çok tercih etmez fakat kendinizi düşünün, sürekli evde oturmak ister miydiniz? Bu durumda empati kurmak gerekiyor. O yüzden vakit buldukça onları kafeslerinden çıkarın.

Yapılan bir diğer yanlış ise onlara herşeyi yedirmektir. Evet dikkat etmişsinizdir, herşeyi yemek, tadına bakmak isterler fakat bu onların herşeyi yiyeceği  anlamına gelmiyor. Bu konuda özellikle onların sağlığı için gaddar olmanız gerekmektedir. Özellikle ekmek, çikolata, maydanoz, şeker,  gibi yiyeceklerin asla verilmemesi gerekir. Aksi taktirde boğazlarına kaçabilir veyahut öldürebilir. Siz yinede kuşunuza birşey vermeden önce iyice araştırın. Onların yemesi gereken şeyler yem, su, meyve (bazıları hariç), sebzedir ( maydanoz kesinlikle yasak).

Bir diğer yapılan hata ise onlarla ilgilenmemektir. Evet kafesinden çıkardınız onları, evin içinde dolaşmaya başladılar. Peki ya ilgi alaka, bunları düşündünüz mü? Onlarla olabildiğince bağ kurmaya çalışın, konuşun, öpün, yanınızda tutun, veya omzunuzda gezdirin. Bu onların size güvenmesini ve bağlanmasını sağlayacaktır. Ve en önemlisi kendisini daha rahat hissedecektir.

Yapılan diğer hatta ölümcül yanlışlardan biri onları rüzgar esen yerlere koymak cereyanda bırakmaktır. Unutmayın onlar hassas canlılardır. Bu onların kör olmasına, hatta ölümüne bile yol açabilir. Bu yüzden  evde kafesini doğru yere konumlandırın. Birde onları yemek pişen ortamlara koymayın bu onlara zarar verecektir.

Yapılan hatalardan diğeri  ise  muhabbet kuşunuzu yalnız bırakmaktır. Onları sevseniz, kafesinden dışarı çıkarıp ilgi alaka gösterseniz dahi kafesine soktuğunuzda onu odada yalnız bırakmayın. Muhabbet kuşları yalnız kalmak istemezler, etrafında birilerini görmek isterler. Aksi taktirde depresyona bile girebilirler.

Muhabbet kuşları sizlere alışşa dahi biraz tedirgin hayvanlardır. Onları korkutmamanız, ani hareket yapmamanız gerekmektedir. Sizi her ne kadar sevsede, yapılan bir hareketten tutun, yere düşen bir cisimden bile korkabilirler. Bu konuda dikkatli olmak önemlidir. Muhabbet kuşları stres yaşarsa, geçici körlük bile geçirebilir. Dikkatli olmakta fayda var. Ne de olsa onlar sizin küçük dostlarınız.

Önerilen içerikler
BilgiBilimPsikoloji

Rezonans Gündelik Hayatta Nasıl Kullanılır?

BilgiBilimFelsefe

Simya Nedir?

BilgiHayatPsikoloji

Değişim : Kişisel Gelişime Bağlanan Başarının Köprüsü

BilgiHayatPsikoloji

Cesaret ile Başarıya Giden Yol

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
İzlanda’da Yanardağ Tehlikesi: Grindavík Kasabası Sessizce Boşaltıldı!
0
Would love your thoughts, please comment.x