Gündem

İzlanda’da Yanardağ Tehlikesi: Grindavík Kasabası Sessizce Boşaltıldı!

İzlanda'da Yanardağ Tehlikesi: Grindavík Kasabası Sessizce Boşaltıldı!

İzlanda’da Fagradalsfjall Yanardağı’nın olası patlaması endişesiyle tedbir amaçlı tahliye edilen Grindavík kasabasında sakinler, evlerine kısa bir süreliğine dönebilmekte. Pazartesi gününden beri Reykjanes yarımadasında 500’den fazla deprem kaydedilmekte. İzlanda Meteoroloji Dairesi, depremlerin gücünü kaybetse de yanardağ patlama riskinin devam ettiğini belirtilmekte.

İzlanda Yanardağ

Grindavík kasabasının dört bin kişilik nüfusu, evlerini boşaltırken endişeli anlar yaşanmakta. Evlerini terk edenler, İzlanda polisi eşliğinde eşyalarını almak için kısa bir süreliğine kasabaya dönebildi. Yanardağ uzmanları, son gelişmelerin beklenenden daha küçük bir patlamaya işaret ettiğini belirtse de lav akıntısı riski nedeniyle kasabanın tehlikede olduğu ifade edilmekte.

İzlanda'da volkanik tehlike

İzlanda Kızılhaç örgütünden Aslaug Yngvadottir Tulinius, bu tahliyenin İzlanda tarihindeki en büyüklerden biri olduğunu vurgulayarak, “İzlandalılar üzerindeki etkisi büyük” dedi. Bölgede 2021’deki yanardağ patlamaları öncesinde 800 yıldır volkanik aktivite gözlemlenmemişti. Şu anda aktif kabul edilen 33 volkanik sistem bulunmakta ve ortalama olarak her beş yılda bir patlama yaşanmakta. 2010’da Eyjafjallajokull volkanının patlaması, Avrupa geneline yayılan duman tabakası nedeniyle 100 binden fazla uçuşun iptaline neden olmuştu.

Önerilen içerikler
AstrolojiGündem

Nuray Sayarı’dan Önemli Tahminler: Çarşamba Günü 06.21’de Ne Olacak?

Gündem

“TESK Başkanı Açıkladı: Düğün Sezonu Gelirken Maliyetler Uçuyor - Ortalama 500 Bin TL!”

GündemSon Dakika

Türkiye'nin Yeni Eğitim Müfredatında İntegral Kavramı Kaldırıldı

Gündem

‘’Sağlıklı Kilo Vermenin 10 Yolu’’

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x