Bilgi

Format Atmak Aslında Bu Kadar Basit! Format Nasıl Atılır?

Muhakkak bilgisayarınıza virüs bulaşmıştır veya yavaşlama söz konusu olmuştur. Akla ilk gelen şey hemen formattır. Peki ya format nasıl atılır, nelere dikkat edilmeli onlara değinelim:

Resimde gördüğünüz üzere birçok kişi bu hatayı yapmaktadır. Evet belki de bu sizin dosyalarınızı temizleyecektir fakat kökten çözüm değildir. Birçok kişi bu işlemi yapınca format attığını sanır fakat bu yanlıştır. Şimdi ise hakiki olan yönteme geçelim.

Öncelikle arama motoruna Windows 10 ve ya 11 yazarak ilk çıkan yani Microsoft’un kendi sitesine girin. Biz direk en pratik yoldan göstereceğiz. Sayfaya girdikten sonra mouse, sağ tık basıp incele yazısına tıklayın. Daha sonra karşınıza bu ekran gelecektir.

Burada f5’e basıyoruz ve daha sonra yandaki pencereyi kapatıyoruz. Daha sonra buradan w10 seçiyoruz, dilimizi Türkçe yaptıktan sonra, size 32 bit veya 64 bit olarak seçenek sunacak. İşlemciniz illaki 64 bit destekleyecektir. Bilgisayarınız çok eski değilse veya ram olarak 4gb ram varsa 64 bit yükleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra indirme işlemine başlayacak. Şimdi gelelim diğer aşamaya.

Öncelikle rufus programını indirin. Daha sonra programı açın ve en üstte aygıt kısmından USB belleğini seçmeniz gerekmekte. Önyükleme seçimi ise indirdiğiniz ISO dosyası oluyor, nereye indirdiyseniz oradan seçin kendisi direk gelecektir. Disk bölüm düzenine gelecek olursak sisteminiz yeni ise gpt, eski ise mbr seçiniz. Hedef sistem kendini otomatik seçecektir. Dosya sistemi olarak NTFS seçiniz. Ayırma birimi boyutunu USB belleğinize göre ayarlayabilirsiniz. Şimdi ise herşey hazır. Başlata bastıktan sonra bu işlem yaklaşık 3-5 dakika sürecektir. Daha sonra kapat diyerek işinizi bitirebilirsiniz. Değil mi aslında o kadar da zor değilmiş.

 

 

 

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeGündemHayatPsikoloji

Kendine Değer Vermek = Özdeğer

Bilgi

İnternet Download ve Upload Değerleri Kaç Olmalı?

AstrolojiBilgiBilim

Astroloji Gerçek Mi? Doğrusu Astronomi Mi?

BilgiSpor

Fitness İçin Hangi Programı Kullanmalısınız?

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir