Bilgi

Web Sitesi Kurmak Sandığınızdan Daha Kolay! Peki Ya Nasıl Kurulur?

Web Sitesi Kurmak Sandığınızdan Daha Kolay! Peki Ya Nasıl Kurulur?

Çoğumuz isteriz bir web sitesi kurmayı. Fakat akıllara gelen o soru.  Acaba hangi yolu izlemeliyim? Hangi aşamaları yapmalıyım? Aslında işin içine girdiğinizde gerçekten bir web sitesi kurabileceksiniz. O halde yazımıza geçelim:

Baştan söyleyelim, az da olsa kodlama veya yazılım biliyor musunuz? Şayet bunları bilmiyorsanız öğrenebilirsiniz, ya da vaktim yok, kodlama ya da yazılım bilmeden yok mu bu işin bir yolu diyebilirsiniz. Evet var hatta birçok kişinin kullandığı platformlardan biri.

Herhangi bir yazılım ya da kodlama bilginiz yoksa size hazır olarak kodlanmış platformları seçebilirsiniz. Bunlardan bazıları Wix, Blogger gibi hazır scriptlerdir ve  en popüler olanı WordPresstir. Peki ya hazır olarak sitenizi kurmaya karar verdiniz şu aşamadan sonra neler yapmalısınız ona geçelim.

Öncelikle bir adet domain (alan adı) ve hosting almanız gerekmekte. Nedir bunlar? Domain yani alan adı size özgü olan bir isimdir. Örneğin  Geyikmi.com. Başkasının aldığı bir alan adını alamazsınız, boşta bir alan adı varsa kendinize göre bir tane belirleyip satın alabilirsiniz. Şimdi ise gelelim hostinge. Hosting ise web sitemizin barınağı sunucu diyebiliriz. Verilerinizin saklandığı, tutulduğu depolama birimi gibi düşünün.

Domain ve hosting satan birçok firma vardır. Kendi bütçenize göre bir paket satın alıp sitenizi kurabilirsiniz. Peki her şey tamam, domain ve hosting aldınız şimdi ne olacak? Tavsiyemiz domain ve hostingi aynı firmadan almanızdan yana.  Ayrı ayrı da alabilirsiniz fakat öbür türlü DNS yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir.

X firmasından domain hosting aldıktan sonra zaten artık her firma neredeyse c panel bulunduruyor. Ve hazır bir şekilde sitenizi kurabiliyorsunuz. Firma hesabınıza giriş yaptıktan sonra ürün ve hizmetlerinizi seçip, yönet kısmından c panele giriş yapıp, ardından WordPress seçmelisiniz. Burada kendinize göre WordPress kullanıcı adı ve şifre oluşturabilirsiniz.

Birkaç ayar daha yaptıktan sonra artık sitenizin kullanıma hazır olacaktır. Yapmanız gereken tek şey kendi zevklerinize göre sitenizi özelleştirmek oluyor. İlk aşamada biraz karışık gelebilir fakat videolar izleyerek ve biraz kurcalayarak ne kadar kolaymış diyeceksiniz. Daha sonra yapılması gereken kendi özgün içeriklerinizi oluşturup insanlara okutmak.

Belirtmemizde fayda var. Domain ve hosting aldığınızda bunun bir süresi oluyor. Örneğin 6 ay, 1-2-3-4-5 yıl gibi. Siz kendinize göre paket seçtikten sonra, paketinizin süresi doldu mu tekrar ücreti karşılığında yenilemelisiniz. Aksi takdirde yedek almadıysanız emekleriniz boşa gidecek ve siteniz kapanacaktır.

Önerilen içerikler
BilgiBilimPsikoloji

Rezonans Gündelik Hayatta Nasıl Kullanılır?

BilgiBilimFelsefe

Simya Nedir?

BilgiHayatPsikoloji

Değişim : Kişisel Gelişime Bağlanan Başarının Köprüsü

BilgiHayatPsikoloji

Cesaret ile Başarıya Giden Yol

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x