Bilgi

ABS ESP ASR Nedir? Hangi Durumda Devreye Girerler?

Kuşkusuz araç sürerken en önemli şeylerden birisi güvenliktir. Dururken, yolda giderken veya herhangi bir durumda can emniyetimiz herşeyden önemlidir. Bu bağlamda araçta bulunan en önemli teknolojilerden olan 3 sistemden bahsedeceğiz.

ABS:

Abs açılımı, anti-lock braking systemdir. Yani bunu açacak olursak fren esnasında tekerlerin kilitlenmesini önlüyor.

Neredeyse kritik önem taşıyan abs fren sistemi özellikle frene basıldığında aracın kızaklamasını önlüyor. Bu sayede araç şeridinde veya gittiği yolda düz şekilde durabiliyor. Abs fren sistem olmayan araçlar maalesef biraz da olsa kızaklama yapacaktır.

Bu belki de her yerde risk teşkil etmese de bazı yerlerde özellikle eğimli, virajlı yollarda büyük tehlike oluşturabilir. Bu yüzden abs fren sistemli araç kullanmakta fayda var. Zaten neredeyse birçok araçta abs bulunmakta. Diğer teknolojilerde olduğu gibi sınırlı sayıda yok, eski model birçok arabada dahi abs olduğunu görebilirsiniz.

ESP:

Esp açılımından bahsedecek olursak elektronik stabilite program diyebiliriz. Adından da anlaşılacağı üzere bu sistem elektronik bir sistemdir.

Fakat şunu söylemeliyiz ki gerçekten çok büyük başarılara imza atmış ve birçok kişinin hayatını kurtarmıştır bu sistem. Kısaca esp aracın savrulmasını engelliyor.

Özellikle duymuşsunuzdur geyik testlerini. Burada birçok araç test edilir, başarısız olanlar olsada firmalar program üzerinden çalışma yaparak stabilize hale getirmiştir. Viraja hızlı girdiniz, veya aracınız savrulmak üzere, bu durumda esp devreye girerek duruma göre tekerleklere müdahale ederek dengeyi korumayı hedefler.

Esp olan bir araç kullandığınızda emin olun kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Ne de olsa elektronik sistem demeyin, arama motorundan birçok örneğine bakarak esp sisteminin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

ASR:

Asr kavramını açacak olursak anti schlupf regelung. Kısaca bahsedelim. Aracın patinaj çekmesini minimuma indirgemeyi hedefler. Daha doğrusu şöyle söyleyelim;

Aracın çekişine müdahale ederek aracı en stabil hale getirir. Aracınız önden çekişli, arka çekişli veya 4*4 olabilir. Şimdi diyebilirsiniz diğer iki sisteme göre çok da önemli değil.

Aslında bu yanlıştır. Çünkü yeri geldiğinde asr üzerine büyük bir sorumluluk alıyor. Üstte çekiş sistemlerinden bahsetmiştik. Herkesin bildiği üzere en tehlikeli olanı arkadan itiştir.

Belki de düz yolda çok da bir önemi yok fakat özellikle karlı ve yağmurlu havalarda sizi tedirgin edecektir. Gaza fazla yüklendiğiniz takdirde tehlikeli hava koşullarında kaza yapma riskiniz çok fazladır. Asr gaza yüklenseniz dahi bunu kontrol altına alarak gücü en verimli şekilde aktarma organlarına dağıtarak sizin hatanızın önüne geçebiliyor.

Son olarak şunları da ekleyelim. Her ne kadar bu sistemler hayat kurtarsa da, hayatımızda önemli bir yeri dahi olsa unutmayın ki her zaman bu kadar şanslı olmayabilirsiniz. Siz her zaman tedbirinizi alarak aracınızı sürün. Tehlikeli hareket yapmaktan kaçının. Zira ne de olsa bir makinenin içindesiniz.

Önerilen içerikler
BilgiHayatPsikolojiSağlık

Endişe : Kişisel Gelişimde Dezavantaj

Bilgi

"Kariyer Gelişimi: İş Hayatında Başarılı Olmanın Sırları"

Bilgi

"Seyahat Rehberi: Dünyanın En İlginç ve Gizemli Yerleri"

BilgiKitap SpoilerSanat

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir