Sanat

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

Suzanne Valadon Kimdir?

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

Suzanne Valadon (23 Eylül 1865 – 7 Nisan 1938) , Bessines-sur-Gartempe, Haute-Vienne Fransa’da Marie-Clémentine Valadon’da doğmuş bir Fransız ressamdı . 1894’te Valadon, Societe Nationale des Beaux-Arts’a kabul edilen ilk kadın ressam oldu . Aynı zamanda ressam Maurice Utrillo’nun da annesiydi .

Valadon hayatının yaklaşık 40 yılını sanatçı olarak geçirdi. Yaşam Sevinci (1911) gibi çizim ve resimlerinin konuları çoğunlukla çıplak kadın portreleri, kadın portreleri, natürmortlar ve manzaralardan oluşuyordu. Akademiye hiç gitmedi ve hiçbir zaman belirli bir gelenek veya sanat tarzıyla sınırlı kalmadı. Herhangi bir gelenekle sınırlı olmamasına rağmen, erkek meslektaşlarına kıyasla daha az idealize edilmiş kadın resimlerinin yanı sıra çıplak erkek resimleri çizerek sanat dünyasını şok etti. 

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

Birçok ünlü sanatçıya modellik yaptı. Bunların arasında Valadon, Pierre-Auguste Renoir’ın Bougival’de Dans (1883) ve Şehirde Dans (1883), ve Henri de’nin Suzanne Valadon (1885) ve Akşamdan kalma (Suzanne Valadon) (1887 – 1889) gibi resimlerinde yer aldı.

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

Suzanne Valadon işçi sınıfından bir ailenin çocuğuydu ve 15 yaşında çalışmaya başladı. Pek çok meslek deneyimleyen Suzanne modellik yapmaya başladı. Sanatçıların tablolarına model olduğu bu süre zarfında kendi yeteneğini farketti. Fakat eğitim almaya maddi gücü imkan vermediği için zamanını sanatçıları çalışırken gözlemlemek ve onlardan öğrenmek için model olarak kullandı. Bu onun sanatsal eğitiminin kapsamıydı.

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

Valadon, Toulouse-Lautrec aracılığıyla Edgar Degas ile tanıştı. Sanatçı ona bu yolda yol göstererek Valadon’u gravürü denemeye teşvik etti. Valadon deneme yanılma yoluyla eserler ortaya koydu ve zamanla tanınmaya başlandı. Tanınmasıyla beraber eserleri satılmaya başlandı ve sergilendi.

Suzanne Valadon: Cesur Ressam

 

Önerilen içerikler
Sanat

Orhan Veli 110 Yaşında!

BilgiSanat

Vincent Van Gogh'un Şüpheli Ölümü

HayatSanat

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

BilgiGündemSanat

Tiyatro Birleştirir

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x