BilgiSağlık

Stres İle Başa Çıkma Yolları

Stres İle Başa Çıkma Yolları
Stres bir çoğumuzun hayatında olmazsa olmazlarından biri. Her ne kadar mutlu da olsak, o mutluluk kimi zaman yerini mutsuzluğa, üzüntüye, strese bırakabiliyor peki ya hayatımız boyunca hiç stres yapmadan durmak mümkün mü, diye merak edebilirsiniz. Elbette bu mümkün değildir fakat minimuma indirgemek mümkündür. Öyleyse neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim biraz.

Aktivite edinmek:

Aktivite edinmek olmazsa olmazlardandır, özellikle hobiniz veya sevdiğiniz şeyler varsa hayatınızı değiştirmeniz dahi mümkün. Hatta yeri gelir, sevmediğiniz, hoşlanmadığınız şeyleri dahi sevebilirsiniz. Burada ki amaç kafa dağıtıp gündelik hayattan uzaklaşmaktır. Böylece hem dertlerinizi unutacak hem de psikolojik olarak daha iyi hissedeceksiniz. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse, örneğin spor yapmak, yemek yapmak, el işi ile uğraşmak, farklı mekanları gezip dolaşmaktan tutalım da daha nicelerini sayabiliriz.

Bizi mutsuz eden şeylerden olabildiğince kaçınmak:

Hayatınızda bazı şeyler travma bırakmış olabilir sizde. Sizi o hale sokan bir şeyi gördüğünüzde aklınıza hemen geçmiş gelebilir veya sizi rahatsız edebilir. Böyle durumlarda olabildiğince bu tarz şeylerden uzak durmak gerekir. Size stres yaptıracak, ya da travmalarınızı hatırlatacak şeylerden uzak durmanız yararınıza olacaktır.

İyi bir arkadaş çevresi edinmek:

Diyebilirsiniz zaten arkadaşım var, ne gerek var yeni arkadaşlara veyahut arkadaş çevresi ne kadar etkili diye düşünüyor da olabilirsiniz. Şunu unutmayın ki arkadaş seçimi, tercihi çok önemlidir. Hatta sizin kişiliğiniz oluşmasında dahi arkadaş çevresi önemlidir. Şunu unutmayın ki 10 tane sıradan arkadaşınız olacağına, 1 tane olsun ama sizin dertlerinizi dinleyecek, sizi rahatlatıp hayatınıza olumlu şeyler katacak 1 tane değerli arkadaş seçmeniz çok ama çok önemlidir

Önerilen içerikler
BilgiBilimPsikoloji

Rezonans Gündelik Hayatta Nasıl Kullanılır?

Sağlık

İdeal Kilo Nedir? İdeal Kilo Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BilgiBilimFelsefe

Simya Nedir?

BilgiHayatPsikoloji

Değişim : Kişisel Gelişime Bağlanan Başarının Köprüsü

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x