BilgiSağlık

Sigara İçmenin Bilinmeyen Zararları! Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Sigara İçmenin Bilinmeyen Zararları! Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Sigara içmek her ne kadar zararlı da olsa maalesef dünya genelinde birçok kişi sigarayı tüketmekte. Kimisi arkadaş çevresi, kimisi ise meraktan başlıyor ve daha sonrasında bir daha bırakmıyor. Peki ya zararlarını bile bile neden içildiği maalesef az çok belli. Her ne kadar zararlı bilinse de maalesef vücut bir yerden sonra bağımlı olarak kalıyor ve bırakmak güç oluyor.

Sigara içmek en başta organlara zarar vermekte. Özellikle ciğerler bu konu da en fazla nasibini alan organlardan. Tabiki de her ne kadar diğer bölgeler de etkilense bazı organ ve bölgelere çok daha fazla zarar gördüğü tartışılamaz bir konu. Özellikle birçok kansere neden olan sigaranın boğaza da baya bir zararı bulunmakta. Elbette sigara içmeyipte hasta olan, sigara içipte hasta olmayan birçok kişi vardır. Ama tabiki de bu sigara içileceği anlamına gelmiyor.

Sigara içmek en başta sizin yorgun olmanıza veya ağır bir şekilde iş yaptığınızda erken yorulmanıza sebep olacaktır. Bu da maalesef istemediğimiz bir durum. Ayrıca sigara içmeniz size gün içinde ekstra bir enerjisizlik verecektir.

Ayrıca şaşırtıcı bir şeyden de bahsedelim. Sigaranın testesteronu arttırdığına dair kanıtlar bulunmakta. Bildiğiniz üzere testesteron hormonu önemli bir hormon ve artış olması güzel birşey. Fakat her ne kadar iyi bişey de olsa, maalesef faydanın yanında zararı çok daha büyük

Peki ya yok mu bırakmanın bir yolu diyebilirsiniz. Aslında var ve en önemlisi burada olduğu gibi birçok şey kafada bitiyor. Nasıl olsa da Ramazan ayı geldiğinde her gün her saat sigara için birisi oruç tuttuğunda sabredebiliyor. Ayrıca gün içinde kendinize sınırlamalar koyarak bırakmasanız dahi bunu minumuma indirebilirsiniz. Unutmayın hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değil.

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x