BilgiSağlık

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlık her şeyden önce gelir. Dinç olmak, hastalanmamak herkesin istediği bir şeydir. Peki daha iyi bir yaşam için nelere dikkat etmeliyiz? Hazırsanız konumuza geçelim:

 

Sağlıklı olmanın ilk kuralı egzersiz yapmaktır. Daha dinç olmak ve vücudu zinde tutmak için egzersiz şarttır. Günde en azından 30 dakikanızı egzersize ayırın. Böylece hem midenizin yemekleri sindirmesine katkıda bulunacaksınız hem de hormonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayacaksınız. Egzersize vakti olmayanlar en azından günde 10-15 dakika yürüyüş veya koşu yapabilir.

Kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Alkol, sigara ve vücuda zarar veren birçok şeye yaklaşmamalısınız. Hiç düşündünüz mü ,bile bile kendime neden zarar veriyorum? Belki de hiç düşünmediniz veya düşünseniz dahi bırakmayı aklınızdan geçirmediniz. Unutmayın zararın neresinden dönerseniz kârdır.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekmekte. Günlük karbonhidrat ve protein alımınızı kendinize göre hesapladıktan sonra bu kategoride sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Birçok kişi yağ tüketmekten korkar fakat vücudunuzun yağa da ihtiyacı vardır, yapmanız gereken fazla yağ tüketmemek. Tabi ki de kendinizi çok sıkarsanız belli bir yerden sonra canınız sıkılacaktır. Ayda birkaç defa da olsa canınızın çektiği besinleri yemekten çekinmeyin. Fakat bu alışkanlık haline gelmemeli.

En önemli şeylerden birisi de 6 ay veya 1 yılda doktor muayenesine girmektir. Sağlığınız her şeyden önemli bu yüzden kontroller çok önemli. Kendinizi sağlıklı hissetseniz dahi tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Unutmayın sizin herhangi bir şey hissetmemeniz kontrole girmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Gözden kaçırdığınız, umursamadığınız bir şey ilerde size sıkıntı çıkarabilir. Erken teşhis önemlidir.

Önerilen içerikler
BilgiBilimPsikoloji

Rezonans Gündelik Hayatta Nasıl Kullanılır?

Sağlık

İdeal Kilo Nedir? İdeal Kilo Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BilgiBilimFelsefe

Simya Nedir?

BilgiHayatPsikoloji

Değişim : Kişisel Gelişime Bağlanan Başarının Köprüsü

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x