Bilgi

Otomobil Alırken Hangi Yakıt Türü Tercih Edilmeli?

Otomobil Alırken Hangi Yakıt Türü Tercih Edilmeli?
Araç alacağımız zaman ilk önce  düşünürüz acaba benzinli mi tercih etsem yoksa dizel versiyonunu mu? İster aynı model olsun, ister farklı model olsun bu yazımızda benzinli mi yoksa dizel mi tercih etmelisiniz bunlara değineceğiz.

Benzinli Araç:

Benzinli aracın en büyük avantajı LPG kiti taktırabilmenizdir. Bu da dizele göre neredeyse yarı yarıya fiyat farkı oluşturuyor.

Benzinli araçlarda yakıt hemen yandığı için araç daha performanslı olacaktır. Tabi ki de dizel olup benzinli aracı performans konusunda alabilen birçok araç vardır fakat bizim burada bahsettiğimiz aynı araç modeli.

Benzinli araçlar dizel araca göre tork olarak düşüktür, bu size dezavantaj gibi gelebilir fakat pekte öyle değil. Elbette tork önemli bir kriter fakat, benzinli araçların beygir güçleri daha fazla olduğu için  burada farkı kapatabiliyor.

En güzel yanı da havayı daha az kirletir. Böylece doğayı, havayı kirletmemiş oluruz.

Dizel Araç:

Dizel araçlara herhangi bir LPG kiti taktırmazsınız. Elbette çok nadir de olsa bazı araçlara takılabiliyor fakat tasarruf konusunda işe yarıyor mu orası muamma. Çünkü dizel yakıt türü ateşlemesi gereği, LPG yani gaz ile pekte uyumlu değil.

Dizel araçlarda elbette performanslıdır. Motor hacmi ve beygir gücü yüksek olduktan olduktan sonra size istediğiniz performansı sunacaktır. Fakat aracın aynı donanım da benzinli olduğunu düşünürseniz çok daha iyi tepki verecektir.

Dizel araçların piston kolları uzun olduğu için tork yönünden avantajlıdırlar. Bu da yokuşlarda veya kalkışlarda sizlere çok daha iyi performans sunacaktır.

Maalesef benzine oranla havayı kirletme oranı çok daha fazladır. Hatta duymuşsunuzdur, kamyon veya tırlar adblue kullanırlar. Hatta ufak ticari araçlara bile konulabiliyor.

Şunu da ekleyelim birçok  otomobil firması artık dizel  araç üretmiyor. Avrupa  ülkeleri gelecek yıllarda dizel araç girişini de yasaklamayı düşünüyor. Artık sadece benzinli, elektrikli, ve hibrit üretim devamlılığı hedef alınıyor.

Peki ya Benzin mi Dizel mi:

Burada karar tamamen size kalmış. Benzinli araçlara LPG taktırdığınızda tasarruf oranınız çok fazla olacaktır. Ayrıyeten performans olarak benzin 1-0 öndedir. En önemli avantajı ise doğayı daha az kirletir. Dizele baktığımızda tork olarak avantajlıdır fakat benzinde olduğu gibi tasarruf yapamazsınız LPG uyumsuzluğu vardır. Dezavantajlarından biri de maalesef havayı kirletmektedir. Belki de elektrikli  otomobil alma zamanınız gelmiş dahi olabilir.

Önerilen içerikler
BilgiBilimPsikoloji

Rezonans Gündelik Hayatta Nasıl Kullanılır?

BilgiBilimFelsefe

Simya Nedir?

BilgiHayatPsikoloji

Değişim : Kişisel Gelişime Bağlanan Başarının Köprüsü

BilgiHayatPsikoloji

Cesaret ile Başarıya Giden Yol

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x