BilgiTeknoloji

Neden Her Gördüğümüz Bağlantı Ve Linklere Tıklamamalıyız?

Neden Her Gördüğümüz Bağlantı Ve Linklere Tıklamamalıyız?

İş sektöründen tutunda, birçok alan dahil olmak üzere teknolojisiz bir yaşam düşünülemez. İnternet veya teknoloji her ne kadar faydalı olsa da bunu kötüye kullanan kısmı da unutmamak gerekir. Bu yazımızda neden her linke tıklamamanız gerektiğinden ayrıca bunu yapanların amacının ne olduğunu bilhassa tıklarsanız ne gibi sonuçlar doğuracağından bahsedeceğiz. O halde yazımıza ufaktan geçelim.

 

Linklere Tıklamak Neden Bu Kadar Tehlikeli?

Başına gelmeyen yoktur. Herhangi bir sosyal platformdan link yollanmayan kişi nadirdir. Peki ya hiç düşündük mü? Acaba bunlar bize neden gönderiliyor, tıklarsak nolur, acaba para mı kazanacağım gibi  kafanızda onlarca soru işareti kalabilir. Öncelikle bu linklere tıklamak doğru değildir. Kim kime hayrına bir şey verebilir ki? Günümüzde tuvalete gitmek bile paralı iken insanların sanal ortamda size link gönderip tıklamanızı beklemesi sizi tuzağa düşürmekten başka bişey değildir.

Örneğin herhangi bir link kısaltmasından sonra şu mesajı görmüşsünüzdür, haydi linke tıklayarak 5000 tl kazanma fırsatı yakala. Bunlara itibar etmek boş hayalden başka bişey değildir. Peki ya oldu da tıkladık, şimdi ne olacak, acaba dolandırıldım mı? Gibi düşünceler aklınıza gelebilir. Aslında bu işler öyle sanıldığı gibi olmamakla birlikte, linke tıkladığınızda herhangi bir bilgi paylaşımı olmassa sıkıntı olmayacaktır. Yine de tedbir almakta fayda var. Linklere tıklamak doğru değildir.

Bir başka örneğe değinecek olursak popüler markaların ya da web sitelerinin adlarının kopyalandığını da görebilirsiniz. Bu tür durumlarda domain üzerindeki uzantıya bakarak bunu rahatça anlayabilirsiniz. Elbette her web sitesine girdiğimizde domain uzantısına genelde bakmıyoruz fakat bunu da belirtmemizde fayda var.

Bir diğer örneğimiz ise çok sıkça yaşadığımız devlet  kurumlarından gelen mesajlar. Aslında buralardan mesaj  gelmesinde sorun yok fakat dolandırıcılar veya hackerler tarafından bu kurumların isimleri  kopyalanarak onlar tarafından mesaj atılmış gibi gösterilmeye çalışılıyor.  Şunu unutmayın hiçbir devlet kurumu ya da mensubu mesaj yoluyla veya arama ile sizden para veya başka bir şey istemez. Dikkatli olmakta yarar var.

Birçoğumuzun aygıtlarına virüs girebilmekte. Aslında burada da güvenilir olmayan link ve bağlantıların payı büyük. Orijinal olmayan yerlerden uygulama ve program indirmek, güvenilir olmayan reklamlara tıklamak, bilip bilmeden her siteye ve uygulamaya girmekte tehlike arz etmekte.

Toparlayacak olursak hangi mecrada olursa olsun, gerek sosyal medya, gerekse iş hayatında hiçbir linke tıklanmamalıdır. Tabi ki de  şunu belirmemizde fayda var. Her link virüslü ya da tehlikeli değildir. Güvenilir kişilerden gelen linklere tıklayabilir, teyit ettikten sonra gönül rahatlığı ile hareket edebilirsiniz.

 

Önerilen içerikler
Bilgi

Kendi İşinizi Kurmak İçin 5 Girişimcilik Adımı

BilgiTarih

Agnodice: Tarihin İlk Kadın Doktoru

BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

Bilgi

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz En Güzel 5 Balkan Şehri

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x