BilgiTeknoloji

İnternet Hızınızın Yavaşlama Nedenleri!

Öncelikle bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu yüzden bu makalemizde ayrıntılı bir şekilde internet hızının yavaşlığının nedenlerinden bahsedeceğiz.

Bina İçi Tesisat:

Bu sorunun olası nedenlerinden biri bina içi tesisatının zamanla oksitlenmesi ve kabloların aşınmasıdır. Örneğin altyapınız 50 mbps hız destekliyor. Bina içi tesisatınız size bu hızı 45 olarak veriyor. Zamanla bu hız 30-35 mbps hızlara kadar düşecektir. Bu yüzden tesisatınızı kontrol etmenizde fayda var. Kablonuzu yeni bir kablo ile değiştirebilir, dilerseniz Cat6 kablo çekebilirsiniz. Bu sayede çok daha dayanıklı olacaktır.

Modem:

Evet belki de birçok kişi bunu umursamaz fakat modeminiz eski vehayut yazılım olarak geride ise hat değerlerinizi stabil tutamayabilir ve kararsızlık oluşabilir. İçindeki çip zamanla eskiyeceği için bu durumda modem değişikliği yapmanız gerekebilir. Yeni nesil 5 ghz modemler işinizi görecektir. Elbette fiyat olarak biraz fazla olabilir fakat sorununuzun kaynağı bu ise başka yol görünmüyor. Ne de olsa modem olmadan internet kullanamayız.

Zamanla Artan Abone Sayısı:

Belki de bulunduğunuz lokasyonda ilk internet sahibi siz oldunuz. O zamanlar belki de sadece 3-5 kişi internet sahibiydi. Zamanla artan internet ihtiyacı sebebi ile bu sayı zamanla belki de 50li sayılara ulaştı. Bu durumda maalesef internet hızı düşmesi çok doğaldır. Yoğunluk arttıkça zamanla hızınızda bir miktar düşüşler görülecektir. Birçoğu bunu takmaz iken birçoğu ise 5 mbps interneti  bile önemsemektedir. Bu durumda imza toplayıp dilekçe vererek altyapının genişlemesini veya santral kapasitesinin artmasını talep edebilirsiniz.

 

Önerilen içerikler
Bilgi

Otomobillerde Motor Hacmi Ne Kadar Önemli?

BilgiSpor

Kas Hafızası Nedir Hangi Durumlarda Devreye Girer?

Bilgi

Otomobilinizin Performansı İşte Bu Yüzden Düşüyor! Otomobil Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgi

Youtuber Olup Büyük Kitlelere Nasıl Ulaşılır?

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
ChatGPT ve DALL-E 3 Mükemmel Bir İkili: Görsel Sanatıyla Tanışın!