BilgiSaç Bakımı

Erkeklerin Korkulu Rüyası Saç dökülmesi: Peki ya Genetik mi Yoksa Yapılan Hatalar mı?

Erkeklerin Korkulu Rüyası Saç dökülmesi: Peki ya Genetik mi Yoksa Yapılan Hatalar mı?

Birçok erkeğin  hatta belki de her erkeğin takıntısıdır saç. Acaba hangi saç modelini yapsam, bu saç modeli bana yakışır mı? Kızlar saçımı beğenecek mi gibi akla gelen o sorular. Özellikle ileki yaşlarda daha sık görülen bu saç dökülmesi genetik mi yoksa yapılan hatalardan veya çevresel faktörlerden mi kaynaklanıyor. İsterseniz yavaştan konumuza geçelim:

 

Saçlar Bizim İçin  Neden Bu Kadar Önemli?

Saçlar çoğunlukla  dış görünümümüzü  baya bir etkilemekte. Hatta insanın tipini dahi farklı şekillere sokma potansiyeline sahip. Hal böyleyken insanların saçları yüzünden psikolojilerini bozmaları hatta depresyona dahi girmeleri mümkündür. Evet aslında yanılmıyorsunuz saç dökülmesinin neredeyse %90 genlerden geliyor. Bu olay birçok konuda olduğu gibi burada da karşımıza çıkıyor. Peki ya genetik olarak saçımızın döküleceği varsa bunu engelleyebilir miyiz? Veya genetik olarak avantajlı da olsak çevresel faktörler burada ne kadar etkili, gibi soruları aklınızdan geçirdiğinizi biliyoruz.

Aslında bu işi tamamen genetiğe bağlamak çok doğru bir tutum değildir. Burada devreye çevresel faktörler de devreye giriyor. Özellikle ergenlik döneminde önem arz eden bu konu ne kadar dinlendiğinizi, ne kadar uyuduğunuzu ve hangi ölçütte beslendiğinizide kapsıyor. Burada yapmanız gereken üzerinize düşeni yapıp saçlarınızı kafaya takmamaktır. Sigaradan ve alkolden ömür boyu uzak durmalı ve sadece saç için değil genel olarak sağlığınızı korumanız birçok konuda size katkıda bulunacaktır.

Ayrıca kaliteli şampuanlar kullanıp haftada en azından 1 defa da olsa saçınıza bakım yapabilirsiniz. Özellikle sağlığa birçok açıdan faydalı olun zeytinyağı pehrizi ile saçlarınıza parlaklık ve dolgunluk kazandırabilmeniz mümkün. Özetleyecek olursak her şeyi akışa bırakın ve üzerinize düşeni yapın. Siz stres yaptığınız zaman veya kafaya taktığınızda dahi bu süreci hızlandırabilirsiniz.

 

 

Önerilen içerikler
BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Bilgi

"Yaz Tatili Rehberi: 2024'ün En Gözde Tatil Noktaları"

Bilgi

"Küçük Alanlar İçin 10 Akıllı Dekorasyon Fikri"

Bilgi

Dünyanın Dört Bir Yanından 9 İlginç Tuz Çeşidi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x