Bilim

En Son 50 Bin Yıl Önce Görülen Yeşil Kuyruklu Yıldız Dünya’ya Doğru İlerliyor

50 Bin Yıl Sonra Tekrar Yaklaşıyor

C/2022 E3 (ZTF) Adlı Yeşil Kuyruklu Yıldız Dünya’ya yaklaşıyor.

Uzun bir süreden sonra tekrar yaklaşan yeşil kuyruklu yıldız C/2022 E3 (ZTF), Dünya’ya en yakın olduğu tarih olarak 2 Şubat belirlendi. NASA yetkilileri, buzlu ziyaretçinin Mart 2022’de Jüpiter’in yörüngesinde tespit edildiğini açıkladı. Kuzey Yarımküre’de bulunanlar, perşembe gününden itibaren yeşil bir parıltı olarak dürbünle görebilirler.

Bilim insanları, gök cisminin Dünya’ya en yakın noktada olacağını ve yaklaşık 42,5 milyon kilometre uzaklıktan geçeceğini tahmin ediyorlar. NASA, ziyaret hakkında yapılan açıklamada, kuyruklu yıldızların tahmin edilemez olmaları ile tanındıklarını fakat bu yıldızın görülmesi kolay olacağını belirtti eğer parlamayı sürdürürse.

50 Bin Yıl Önce Görülmüştü

yeşil kuyruklu yıldız

Resmi adı C/2022 E3 (ZTF) olan yeşil kuyruklu yıldız, astronomlar tarafından keşfedildi ve 2 Şubat’ta Dünya’ya en yakın geçişini yapacak. Keşfin yapıldığı San Diego’daki Palomar Gözlemevi’ndeki Zwicky Transient Facility teleskopu ile takip edildi.

12 Ocak’ta bu yeşil kuyruklu yıldız, Güneş’e en yakın geçişini yaptı ve 2 Şubat’ta Dünya’ya yaklaşması bekleniyor.

Bu kozmik ziyaretçi, Dünya’yı en son 50 bin yıl önce keşfedildi ve o zaman Kuzey Afrika ıslak, verimli ve yağmurlu bir yerdi ve büyük Buz Devri memelileri arazide dolaşıyordu.

Neden yeşil renginde?

yeşil kuyruklu yıldız

Astronomlar, yeşil kuyruklu yıldız olarak bilinen C/2022 E3 (ZTF) yıldızını, Zwicky Transient Facility teleskopunu kullanarak keşfettiler. Ancak, bu yıldızın aslında yeşil olmadığı belirlendi. Yeşil parıltı, güneşten gelen ultraviyole ışığın basit bir molekül olan iki atomlu karbon (C2) üzerindeki etkisi sonucu oluşuyor. Bu ışıltı, molekülün parçalanması sonucu birkaç gün sürebilir ve yeşil görünebilir. Gaz kuyruklu yıldızın arkasından sürekli olarak yayılır ve genellikle mavi renkte parıldar.

İnsanoğlu, son kez bu dakikalara şahit olabilir. 50 bin yıl sonra bizlerin şahit olamayacağını öngören iddialar mevcut ancak yeşil kuyruklu yıldız görülmeye değer bir manzara olacak.

Önerilen içerikler
AstrolojiBilgiBilim

Astroloji Gerçek Mi? Doğrusu Astronomi Mi?

BilimGündem

Japon Bilim İnsanları Keşfetti: Sadece Erkekleri Öldüren Virüs!

BilgiBilimGündem

ChatGPT ve DALL-E 3 Mükemmel Bir İkili: Görsel Sanatıyla Tanışın!

Bilim

Mısırlı Arkeologlardan Tarihi Keşif: 3,500 Yıllık Mezarlıkta Ölüler Kitabı Bulundu!

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Google AI Sistemi Müzik Yapıyor!