Gündem

Deprem Sonrası Sivas’ta Kiralık Daire Kalmadı

deprem sonrası

Kahramanmaraş Depreminin Etkileri Sivas’ta Hissediliyor

Afetzedelerin akın ettiği Sivas’ta kiralık dairelerin tamamı doldu ve konut sıkıntısı başladı. Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, “Depremzedeler dışında tayini çıkanlar geliyor. Onlar da sıkıntı yaşıyor. Öğrencilerimiz de aynı sorundan muzdarip olacak. Tavsiyemiz; acilen yeni konutlar üretilmesi” dedi.

Afetzedelerin Akını

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası binlerce afetzede, Sivas’a geldi. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına 10 bin kişi yerleştirilirken, birçoğu da kiralık ev arayışına girdi. Bu süreçte hem kent merkezinde hem de ilçelerde yaklaşık 5 bin daire kiralandı. Ancak talep fazlası nedeniyle kentte kiralık daire kalmadı.

Satılık Daireler Kiralığa Çevrildi

Deprem Sonrası Sivas'ta Kiralık Daire Kalmadı

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, “Depremin ardından ilk 2 haftada zaten mevcut kiralık dairelerde birtakım sıkıntılar yaşadık. Emlak camiası olarak depremzede vatandaşlarımıza ciddi desteklerde bulunduk. Komisyon dahi almadık ve mülk sahiplerimizden bazıları yaklaşık 1 yıla kadar kira bedeli almadı. Bu süreçte boş durumdaki satılık daireleri de kiralığa çevirdik. O dairelerin de kiraya verilmesi konusunda depremzedelerimize yardımcı olduk. Ancak geldiğimiz noktada hem il merkezinde hem de ilçelerde kiralık daire bulunmuyor” dedi.

Mülk Sahipleri Fırsatçılık Yapıyor

Sürecin sıkıntılı geçtiğini belirten Çayır, “Depremde sonra yaklaşık 5 bin civarında daire, kiraya verildi. Bunların içerisinde geçici süre ile kiralanmış daireler, apartlar ve 1+1’ler dahil hepsi kiraya verildi. Bu durum karşısında kiralık için yeni konuta ihtiyacımız var. Deprem bölgesine yakın Mersin gibi büyük şehirlerde de aynı sıkıntılar var. Kiralarda fahiş fiyat artışı söz konusu oldu. Talep, arzlar dengeyi bozduğu için maalesef mülk sahipleri fırsatçılık yapıyor. Tabii iyilik yapıp, evlerini ücretsiz verenler de var” diye konuştu.

Deprem sonrasında yaşanan bu konut sıkıntısının çözülmesi için farklı yöntemler de gündeme getiriliyor. Bunlardan biri, prefabrik konutlarla acil konut ihtiyacının karşılanması. İlgili kurumların hızlı bir şekilde harekete geçerek, prefabrik konutların üretimini ve dağıtımını gerçekleştirmesi, afetzedelerin konut ihtiyacını karşılamada etkili bir çözüm olabilir.

Ancak, prefabrik konutlar sadece acil ihtiyaçları karşılamak için bir geçici çözüm olarak düşünülmeli, uzun vadede sürdürülebilir ve kalıcı çözümler üretilmelidir. Bu çözümler arasında, konut üretiminde kullanılan malzemelerin ve yöntemlerin gözden geçirilmesi, çevreye duyarlı ve ekonomik açıdan daha sürdürülebilir konutlar yapılması, şehir planlamasının yeniden yapılandırılması ve çeşitli teşviklerin sağlanması yer alabilir.

Sonuç olarak, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Sivas’ta yaşanan konut sıkıntısı, depremzedelerin yanı sıra tayini çıkanlar ve öğrenciler gibi farklı kesimleri de etkilemektedir. Acil olarak yeni konutların üretilmesi ve dağıtımının yapılması gerekmektedir. Ancak, uzun vadede sürdürülebilir ve kalıcı çözümler üretilmesi, konut sıkıntısının tekrar yaşanmasının önüne geçebilir. Konut üretiminde kullanılan malzemelerin ve yöntemlerin gözden geçirilmesi, çevreye duyarlı ve ekonomik açıdan sürdürülebilir konutlar yapılması, şehir planlamasının yeniden yapılandırılması ve çeşitli teşviklerin sağlanması bu çözümler arasında yer almaktadır.

Avatar photo
Yazar hakkında

Sanatın içinde, bir yerlerdeyiz.
Önerilen içerikler
Gündem

Çin Efsanelerinde Kediler

Gündem

Jose Mourinho, Fenerbahçe İçin İstanbul'da! Taraftarlar Coşkuyla Karşıladı

AstrolojiGündem

Nuray Sayarı’dan Önemli Tahminler: Çarşamba Günü 06.21’de Ne Olacak?

Gündem

“TESK Başkanı Açıkladı: Düğün Sezonu Gelirken Maliyetler Uçuyor - Ortalama 500 Bin TL!”

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x