Bilgi

Antivirüs Programları Kullanmalı mıyız? İşte Cevabı!

Günümüzde birden fazla cihaz kullanıyoruz. Bilgisayarlar, tabletler özellikle telefonlar vazgeçilmez parçamız. Neredeyse her gün onlarca siteye giriyoruz peki hiç düşündük mü acaba girdiğimiz siteler, linkler  ne kadar güvenli, o halde konumuza geçelim:

Antivirüs Programları Ne Kadar Gerekli?

Günümüzde birden fazla antivirüs programı bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı gerçekten kendini kanıtlamış işini hakkıyla yapan uygulamalar.

Şunu belirtmeliyiz ki öncelikle iş size düşüyor, herşeyi antivirüs programından beklerseniz yaptığınız yanlış olur. İstediğiniz sitelere girebilirsiniz fakat burda en önemli nokta güvenilir olması. Şimdi sorabilirsiniz nasıl anlayabiliriz? Sitelerde SSL sertifikası varsa, o siteye güvenilir diyebiliriz, fakat siteye girmeden bunu anlamanız zor. Bu yüzden yapmanız gereken önce siteyi araştırmaktır.

Her bulduğunuz siteye direk girmemelisiniz aksi takdirde virüs bulaşabilir. Şunu da belirtelim. Her virüs tehlikeli değildir, fakat cihazınızı yavaşlatır, ve temizlenmesi gerekir. Birde insanlar tarafından kontrol edilen virüsler vardır. Bunlardan biri trojendir. İşte antivirüs programları burada devreye giriyor. Sistemi tarattığınızda virüsü bulması an meselesi. Tabikide antivirüs programlarında ücretli ve ücretsiz sürüm vardır. Burada karar sizin ancak ücretsiz sürümü hafife almayın zira o da işini gayet güzel yapmaktadır.

Bir yandan şunu da söyleyelim. Antivirüs programları arka planda çalıştıkları için özellikle kullandığınız cihazlar performans olarak düşükse burada cihazınız yavaşlayacaktır. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Hatta ara ara donmalar bile olabilir, şunu düşünebilirsiniz madem yavaşlatıyor, yarardan çok zararı var hayır aslında program sadece işini yapıyor, yavaşlama olmasını sadece antivirüs uygulamasına bağlamayın çünkü cihazınız güç olarak çok iyi değilse burada sorumluluk cihaza düşüyor.

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına kullanmaya gerek var mı? Bu tamamen size kalmış. Eğer ki girdiğiniz sitelerden eminseniz, zararlı uygulamalar yüklemiyorsanız, aslında çok da gerekli değil, fakat ciddi işler yapıyorsanız antivirüs uygulaması kullanmanızı tavsiye ederiz, zira premium  paketlerde gerçekten web korumasından tutun birçok özellik bulunmakta. Siz tedbirinizi aldıktan sonra gerisinin aslında hiçbir önemi yok.

Önerilen içerikler
BilgiKitap SpoilerSanat

" Saatleri Ayarlama Enstitüsü " Efsanesi

BilgiHayat

‘’Zaman Yönetimi İpuçları’’

Bilgi

"Sıfır Atık Hareketi: Sürdürülebilir Yaşamın Önemi"

BilgiGündemTeknoloji

''ChatGPT ile Yapay Zeka Destekli Sohbet Deneyimi''

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir