HayatSanat

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Alice NEEL 

Alice Neel, çevresindeki insanları, ailesini, sevgililerini, komşularını tasvir ettiği portreleriyle tanınan Amerikalı bir görsel sanatçıdır. 

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Hayatı: 

Alice Neel, 28 Ocak 1900’de Meion Square Pensilvanya’da doğdu. Babası, Pennslyvania Demiryolunda muhasebeci olan George Washington Neel’di ve annesi Alice Concross Hartley Neel’di. 1900’lerin ortalarında ailesi Prensilvanya’nın Kırsal Colwyn kasabasına taşındı. Genç Alice, üç erkek ve bir kız kardeşin beş çocuğundan dördüncüsüydü. Kardeşlerinin isimleri Hartley, Albert, Lillian ve George Washington Jr.’dı. En büyük erkek kardeşi Hartley, o doğduktan kısa bir süre sonra difteriden öldü. Sekiz yaşındaydı. Kadınlara yönelik beklentilerin ve fırsatların sınırlı olduğu bir dönemde, tutucu, alt-orta sınıf bir ailede büyüdü. Annesi ona şöyle demişti: “Bu dünyada ne yapmayı umuyorsun bilmiyorum, sen sadece bir kızsın.” Alice küçük yaşlardan itibaren, sanatla çok az teması olmasına rağmen sanatçı olmak istiyordu. 

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Alice Neel, liseden mezun olduktan sonra memurluk sınavına girerek ebeveylerine destek olmak için yüksek maaşlı bürokrat pozisyonu aldı. Neel geceleri Philadelphia’da sanat dersleri alarak üç yıl çalıştıktan sonra, Philadelphia Kadın Tasarım Okulu’nda güzel sanatlar programına kaydoldu ve Neel’in sanat yolculuğu başladı.  

Sanatı: 

‘‘Yaşamın mücadelesini, trajedisini ve sevincini ortaya çıkarmak için resim yapıyorum.’’ 

Marksist ve komünist düşüncenin destekçisi olan Neel, faşizme ve ırkçılığa karşı gösteri yapan aktivistlerin resimlerini çizdi. Amacı, Amerika’ya büyük buhranın yoksul kurbanlarını göstermekti. Çizdiği portrelerin çoğunluğu Doğu Harlem’de yaşadığı sırada komşularının portreleriydi.  

‘‘Resim yapsam da yapmasam da insanlığa karşı aşırı bir ilgim var. Çalışmasam da insanları analiz etmeye devam ediyorum.’’ 

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Alice Neel. October 20, 1980. (Photo by Frank Leonardo/New York Post Archives /(c) NYP Holdings, Inc. via Getty Images)

Alice Neel ve Georgie Arce Portreleri: 

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Georgie Arce, Neel’in komşusuydu. Gelip Neel’in köpeğiyle oynamak istediği zaman tanışmışlardı. Neel 5 yıl boyunca komşusu olan Georgie Arce’nin çocukluktan ergenliğine kadar her gün resmetti ve boyadı. Neel ve Georgie Arce 30 yıl boyunca arkadaş kaldılar. Fakat bu hikâyenin sonu pek de güzel bitmedi. Kaotik, aşırı gergin ve yetersiz finanse edilen bir sistem yüzünden hayal kırıklığına uğrayan Georgie, ırkçı bir toplumdaki yoksulluktan kaynaklanan çoklu yoksunluklardan kendini kurtaramadı ve cinayetten hapse girdi. 

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

Georgire Arce ve Neel tanıştıktan sonra, Arce her gün Neel’in evine gelerek köpeğiyle oynadıktan sonra Portreler için oturuyordu. Arce çocukluğundan ergenliğine kadar mürekkep eskizlerinde ve yağlıboyalarda karşımıza çıkıyor. Onlarca yıl sonra, Arce cinayetten hapse girecekti ve sonunda doğuştan itibaren etrafında kaotik bir şekilde dönen şiddetin içine çekilecekti. Neel 1976’da New York Times’a şunları söyledi:  

Alice Neel: Ruh Sanatçısı

‘‘Yaşamın mücadelesini, trajedisini ve sevincini ortaya çıkarmak için resim yapıyorum.’’ 

 

 

 

 

Önerilen içerikler
BilgiHayat

Tatile Giderken Bavulunda Bulundurman Gereken 10 Şey

BilgiFelsefeHayatPsikoloji

Beklentilerden Kurtulmak

Hayat

Unutulmaz Bir Evlilik Teklifi İçin 10 Yaratıcı Fikir

Hayat

İlişkinizdeki Heyecanı Hep Sürdürmeniz İçin 10 Tavsiye

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x