Gündem

Yargıtay: Kiralık araca kesilen trafik cezasını, kiralayan kişi öder

kiralık araç trafik cezası

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, bir araç kiralama firmasına ait araca yazılan cezayı kiralayan kişinin ödemesi için yapılan itirazın kanuna aykırı olduğunu belirledi ve reddetti.

Yargıtay 7’nci Ceza Dairesi, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği tarafından kiralık bir araç plakasına uygulanan 1228 lira idari para cezası hakkında bir itirazı inceledi. İtiraz, sulh ceza hakimliğince reddedildi. Ancak, Adalet Bakanlığı’nın bozma istemi üzerine yapılan inceleme sonucu, Yargıtay 7. Ceza Dairesi verilen kararı yasalara aykırı bularak bozdu.

Daire, araç kiralama şirketlerinin 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu kapsamında araçlarını ve kiralayanların kimlik bilgilerini Kiralık Araç Bildirim Sistemi’ne kayıt yapması gerektiğini belirtti. Eğer kayıt yapılırsa, kiralama tarihleri içinde meydana gelebilecek kural ihlallerinin, kiralayanların yaptıkları kabul edilmelidir. Ceza da kiralayanın kimlik bilgilerine yazılmalıdır. Mahkeme, kiraya veren işletmenin itirazını reddederken yasalara aykırı olduğunu bildirdi. Sonuç olarak, itirazın boşa çıkarılmasına ve idari para cezasının kaldırılmasına karar verildi.

Avatar photo
Yazar hakkında

Sanatı desteklemeye her gün devam edeceğim. Sanatla yaşıyorum, bunun bir parçasıyım.
Önerilen içerikler
Gündem

Dünyaca ünlü doge meme Cheems öldü!

Gündem

24 yıl önce bugün, 17 Ağustos 1999 depremi ülkemizi sarsmıştı!

Gündem

Deprem Sonrası Sivas'ta Kiralık Daire Kalmadı

Gündem

TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç TFF’den Çıktı!