Dizi

”Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

yerli diziler

Televizyon ekranları, her gün sayısız yerli diziler ile renkleniyor. Ancak bu renk cümbüşünün arasında, hak ettikleri ilgiyi göremeyen, kıyıda köşede kalmış bazı değerli yapımlar var. Bu yazımızda, Türk televizyonunun göz ardı edilmiş ama kesinlikle izlenmesi gereken 10 mücevherini keşfedeceğiz. Belki de bu diziler, popüler kültürün gölgesinde kalmış olabilir ya da zamanının çok ötesinde konuları işledikleri için yeterince takdir edilmemiş olabilirler. Ancak şüphesiz ki, her biri özgün senaryoları, unutulmaz karakterleri ve sıra dışı hikayeleriyle ekrana kilitleyen, televizyon tarihimizin gizli kalmış hazineleridir. Şimdi, bu gizli kalmış hazineleri gün yüzüne çıkarma zamanı.

1 – Ulan İstanbul

“Ulan İstanbul” dizisi, Kandemir adında bir dolandırıcılık çetesinin lideri ve onun yanında yetiştirdiği ekibi etrafında dönen bir hikayeyi anlatır. Dizi, ekibin “adaletli çalmak” felsefesiyle, ihtiyacı olmayandan ihtiyaçları kadarını çalan bir grup olarak İstanbul’un eski mahallelerinden birine yerleşmelerini konu alır.

''Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

Kandemir’in eski dostu olan Ali Rıza Kaptan’ın tuzağa düşürülüp cezaevine girmesiyle, Kandemir ve çetesi, Kaptan’ı kurtarmak için para toplamak amacıyla dolandırıcılık yapmaya başlar. Dizi, bu yalandan ailenin maceralarını, ilişkilerini ve yaşadıkları komik olayları eğlenceli bir dille izleyiciye aktarır. Hırsızların maceralarını konu alan, “La Casa de Papel”e ilham verdiği söylenen bir dizidir kendisi.

2 – Alef

“Alef” dizisi, İstanbul Boğazı’nda bir ceset bulunmasının ardından, tamamen zıt karakterlere sahip iki dedektif olan Kemal ve Settar’ın gizemli cinayetleri çözmeye çalışmalarını konu alır. Dedektifler, seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşerken, olayları çözmelerine yardımcı olacak üniversite öğretim görevlisi Yaşar da onlara katılır.

''Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

Dizi, dedektiflerin İstanbul’un karanlık, ruhani ve mistik dünyasına dalışını ve geçmişten gelen hayaletlerle mücadelelerini anlatır. Cinayetlerin ardındaki sırları çözerken, dedektifler aynı zamanda İslami sapkınlık ve tasavvuf ile bağlantılı motifleri de keşfederler. “Alef”, sadece bir polisiye dizi olmanın ötesinde, derin kültürel ve mistik öğeler içeren bir yapım olarak dikkat çeker.

3 – 46 Yok Olan

“46 Yok Olan”, Türkiye’nin sayılı genetik profesörlerinden Murat Günay’ın, beş yıldır komada olan kız kardeşi Ezo’yu hayatta tutmaya çalıştığı ve kendisini bu hastalığın tedavisine adamış bir profesörün hikayesini anlatır. Murat, tedavisi mümkün olmayan bir hastalık sonucu komada bulunan kız kardeşini kurtarmak için, yüzlerce hastaya umut olabilecek bir ilaç keşfeder.

''Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

Ancak bu keşif, onun hayatını beklenmedik bir şekilde değiştirir. Dizi, Murat’ın bu sır dolu buluşun peşindeki yolculuğunu, gerçeği arayan bir adamın inancından taviz vermeden yaşadığı zorlukları ve bu süreçte tanıdığı ve tanımadığı birçok kişinin hayatını nasıl etkilediğini dramatik bir dille izleyiciye sunar.

4 –  Fatma

“FATMA”, temizlik görevlisi olarak çalışan ve kocası Zafer’in hapisten çıktıktan sonra aniden ortadan kaybolmasıyla hayatı tamamen değişen bir kadının hikayesini anlatır. Kocasını bulmaya çalışırken beklenmedik bir şekilde bir cinayet işler. Zafer’in suçlular ve kanun kaçaklarıyla olan bağlantıları, Fatma’nın hayatını büyük bir tehlikeye atar. Hayatta kalmak için başka seçeneği olmayan Fatma, düşmanlarını ortadan kaldırmaya devam etmek zorundadır. Temizlik görevlisi görünümünü kullanarak cinayetleri gizlice işleyen Fatma, bu durumu hayatında yaşadıklarının intikamını almak için bir ritüele dönüştürür.

''Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

Dizi, Fatma’nın kocasını arama sürecinde yaşadığı trajedileri ve bu süreçte işlediği cinayetleri ele alırken, toplumda kadınların karşılaştığı zorlukları ve bağımsız bir kadın olarak hayatta kalma mücadelesini de gözler önüne serer. “FATMA”, sadece bir suç draması olmanın ötesinde, toplumsal cinsiyet meselelerine de ışık tutan güçlü bir hikaye sunar.

5 – 7 Yüz

“7 Yüz” dizisi, her bölümünde farklı insan hikayelerini ve yüzleşmelerini konu alan bir antoloji serisidir. Toplam 7 bölümden oluşan bu BluTV yapımı, izleyicileri bambaşka yaşamlara, ruh hallerine ve esrarengiz olaylara sürükler.

''Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

Dizide işlenen hikayeler, karakterlerin yaşamında olabilecek en karanlık yönleri ile yüzleşmek zorunda kalmalarını ve geçmişin izleriyle nasıl başa çıktıklarını ele alır. Her bir bölüm, kendi içinde başlayıp sonlanan, apayrı yaşantıları ve yüzleşme hikayelerini içerir

6 – Şeref Meselesi

“Şeref Meselesi”, Türk televizyonunda yayınlanmış popüler bir dram dizisidir. Dizi, Ayvalık’tan İstanbul’a taşınan Kılıç ailesinin hikayesini anlatır. Ailenin babası mafya yüzünden intihar eder ve bu olay, ailenin iki oğlu Yiğit ve Emir’in hayatlarını derinden etkiler.

''Unutulmuş Yerli Diziler: Türk Televizyonunun Gözden Kaçan 6 Mücevheri

Yiğit, babasının intikarını almak için mafyaya katılırken, Emir ise hukukçu olarak mafyayla mücadele etmeyi seçer. Dizi, aşk, onur, kardeşlik ve affetme temalarını işlerken, karakterlerin kişisel hikayeleri izleyiciyle güçlü bir bağ kurar ve seçimlerin bireyler üzerindeki etkisini dramatik bir şekilde gözler önüne serer.

 

Önerilen içerikler
DiziFilm

NETFLİX'E YENİ EKLENEN 10 İÇERİK

DiziGündem

11-17 MART 2024 TOTAL İLK 10 PROGRAM!

Dizi

Efsana Romanlardan Efsaneleşmiş Uyarlamalara

DiziGündem

Show TV'nin Yeni Dizisi ''BAHAR''

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
Astrolog Meral Güven: Kartlarımın İddiası – Fenerbahçe Şampiyon Olacak!
0
Would love your thoughts, please comment.x