Gündem

Saç ektirmeyi yasakladı! Muhammed Bütün kimdir?

Muhammed Bütün adlı kişi, seyyid soyundan olduğunu iddia ederek, sosyal medya üzerinden Hz. Muhammed’in saç ektirmeyi yasakladığını açıklıyor.

Muhammed Bütün adlı kişi, günümüzde ortaya çıkan saç ektirme yöntemleri hakkında konuşurken “Peygamber efendimiz yasaklıyor” dedi. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2018 yılında yayınlanan “Fetvalar” kitabında “Saç ektirmek ve peruk kullanmak caiz midir?” sorusuna “zorunlu hâller dışında caiz değildir” cevabı verilmiştir.

 

Kimdir bu Muhammed Bütün?

Sosyal medyanın gücü sayesinde, anında duyurulan konular ve açıklamalar öğrenilmektedir. Geçtiğimiz günlerde saç ektirmeleriyle ilgili bir fetva yapan Seyyid Muhammed Bütün hakkında merak edilenleri bu yazıda incelemeye çalıştık. Saç ektirmelerle ilgili yaptığı fetva ile gündeme oturan Bütün Hocaefendi, nerede doğdu, kaç yaşında olduğu ve kimliği gibi soruları yazımızda ele alıyoruz.

Seyyid Muhammed Bütün Hocaefendi, bir tarikatta fıkıh sohbetleri düzenleyen bir şahsiyet olarak tanınır. O, saç ekiminin caiz olmadığını savunmuş ve sosyal medyada gündem olmuştur. Bütün, saç ekiminin yapılmasının veya yaptırmasının da caiz olmadığını savunmuştur ve Hz. Muhammed’in saçı dökülen bir kız için kendisine başvuran anneye izin vermediğini ve “Allah saç ekene ve ektirene lanet etsin” şeklinde bir hadis bulunduğunu iddia etmiştir. Ayrıca, Bütün, ‘Evlad-ı Resûl İlim ve İrfan Derneği’nin yönetiminde bulunan kuruculardandır.

Avatar photo
Yazar hakkında

Sanatı desteklemeye her gün devam edeceğim. Sanatla yaşıyorum, bunun bir parçasıyım.
Önerilen içerikler
Gündem

Deprem Sonrası Sivas'ta Kiralık Daire Kalmadı

Gündem

TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTASI

Gündem

"Hatay sınırında savaş var!" İddiası doğru mu?

Gündem

Kılıçdaroğlu konuşurken "aday olma"diye bağıran gence müdahale edildi

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya değer...
Erken boşalma sorunu nasıl tedavi edilir?