Gündem

PHASELİS KURTULDU!

PHASELIS kurtuldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Phaselis Antik Kenti I. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda yer alan Alacasu (Cennet) ve Bostanlık koyuna yönelik gerçekleştirdiği günü birlik alan projesi yargıdan döndü. Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi projelerin dayanağa olan Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararlarını iptal etti. Projenin Milli Parklar Kanunu’na, Kıyı Kanunu’na ve 2863 sayılı kanuna aykırı olduğu vurgulandı.

PHASELIS kurtuldu

Phaselis İçin Karar İptal Edildi

Avukat Tuncay Koç, Phaselis Alacasu ve Bostanlık projelerinin iptalini sevinçle karşıladıklarını söyledi. Antalya Tekirova Mahallesi Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisindeki Phaselis Antik Kenti I. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda yer alan Alacasu (Cennet) ve Bostanlık koyuna yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1 buçuk yıl önce bir günü birlik alan projesi yaptığını hatırlatan Koç, “Geçen yıl Ocak ayında ihalesi ve 6 Şubat depreminden sonra yer teslimi yapılan projeye karşı, Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile Tekirova’da yaşayan 14 yurttaş davalar açmıştı. Geçen hafta Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi projelerin dayanağa olan Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Kararlarını iptal etti. Kararda izin verilen projenin Milli Parklar Kanunu’na, Kıyı Kanunu’na ve 2863 sayılı kanuna aykırı olduğu vurgulandı. Böylece davacıların iddiaları mahkemece de doğrulandı. Ayrıca Ankara 11’inci İdare Mahkemesi de projenin ihalesini başka bir davada iptal etti” dedi.

PHASELIS kurtuldu

Artık Son Bulmalı

Koç, son yıllarda ülkemizde kıyılara yönelik faaliyetlerin artık bir son bulması gerektiğini belirterek, “1’inci Derece arkeolojik SİT alanına, Milli Park alanına sıradan bir plaj gibi davranmanın hukuksuz olduğu ve hem arkeoloji açısından hem ekosistem açısından projenin potansiyel zararları bilirkişi tespitleri ve mahkeme kararlarıyla ortaya kondu. Ancak Bakanlık yürütmeyi durdurma kararına rağmen alanda yasa dışı faaliyetine devam etti. Bu kıyı yağmasından vazgeçilmeli. Çevreyi ve tarihi koruyucu bir anlayışla turizmi sürdürmeliyiz. Bakanlığın bu projesinde hiçbiri yoktu” diye konuştu. Koç, sürece baştan beri destek veren Antalya Ekoloji Ağı ile Phaselis’e Dokunma Platformu’na teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

PHASELIS kurtuldu

Önerilen içerikler
AstrolojiGündem

Nuray Sayarı’dan Önemli Tahminler: Çarşamba Günü 06.21’de Ne Olacak?

Gündem

“TESK Başkanı Açıkladı: Düğün Sezonu Gelirken Maliyetler Uçuyor - Ortalama 500 Bin TL!”

GündemSon Dakika

Türkiye'nin Yeni Eğitim Müfredatında İntegral Kavramı Kaldırıldı

Gündem

‘’Sağlıklı Kilo Vermenin 10 Yolu’’

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x