Gündem

Okuldan şiddet gören çocuğun annesi “Oğlum için susmayacağım”!

Okuldan şiddet gören çocuğun annesi "Oğlum için susmayacağım"!


Muratpaşa ilçesi Çallı bölgesindeki bir özel okulda oğlunun şiddet gördüğünü iddia eden anne Merve Durmaz yetkililere seslendi. Yaşanan şiddet olayının okul tarafından örtülmek istendiğini ifade eden Durmaz, ‘’Oğlumun ağzını kapattınız ama ben susmayacağım’’ dedi.

Muratpaşa ilçesi Çallı bölgesinde yer alan bir özel okulda oğlunun şiddet gördüğü iddiasıyla yetkililerden çözüm talep eden anne Merve Durmaz gazetemize konuştu. İddiaya göre okulda öğretmen olan A.G. 7 yaşındaki öğrencisi A.D.’nin çenesini sıktı. Olayın ardından annesine durumu anlatan A.D.’nin ‘’Çenem acıyor’’ demesi üzerine anne Merve Durmaz harekete geçti. Yaşanan şiddet olayının okul tarafından kapatılmak istediğini ifade eden anne Merve Durmaz, ‘’Oğlumun ağzını kapattınız ama ben susmayacağım’’ dedi.

 

‘SOSYAL MEDYA UĞRUNA!’

Oğlunun yaşadığı şiddet olayını detaylarıyla anlatan Durmaz, ‘’Oğlum 14 Mart 2024 günü ikindi yemeği öncesi sosyal medya videosu çeken sınıf öğretmenine bir şikayetini dile getirmek için yanaşmış ancak öğretmeni A.G. çektiği sosyal medya videosunu bozduğu ve sessiz olması gerekçesiyle oğlumun ağzını kapatıp sıkmış, canını yakmıştır. Büyük bir üzgünlükle sırasına geçip rencide olan oğlum olayı aynı günün akşamında bana anlattı. Durumu mesaj yoluyla rehber öğretmenine bildirdim. Kendisi aldığı eğitimin hakkını layığıyla yaparak bu konu için çok üzgün olduğunu ve hemen ilgileneceğini söyledi’’ diye konuştu.

 

‘SUS DESEYDİ SUSARDIM’

Şiddetin ardından olayı annesine anlatan 7 yaşındaki A.D.’nin ifadesi yürek burktu. Küçük çocuğun annesine ‘‘Öğretmenim sus deseydi susardım. Keşke çenemi sıkıp canımı yakmasaydı’’ dediği ortaya çıktı. Oğlunun bu ifadesi üzerine anne Merve Durmaz, ‘’Bunu 7 yaşındaki oğlum bile akıl edebiliyor. Bir çocuğa sessiz olmasını söylemenin yolu şiddetten geçmemeli. Üstelik bir sosyal medya videosu uğruna’’ diyerek serzenişte bulundu.

 

‘SEN SORGU MELEĞİ MİSİN’ DEDİLER!

Yaşanan olayın ardından okulun müdür yardımcısını arayarak durumu anlattığını kaydeden Durmaz, ‘’Müdür yardımcısı ile konuştuğumda kendisi çok şaşkın olduğunu, bahsi geçen öğretmenden daha önce hiç şikayet almadığını dile getirdi. Ben de ilk şikayetin oğlumdan geldiğini söyleyerek şikayetimizin dikkate alınması gerektiğini vurguladım. Ertesi sabah MEB Müdürü ablam ve yine MEB’de rehberlik ve psikolojik danışmanlık görevi sürdüren bir arkadaşımla okula görüşmeye gittik. Okul bize bahsi geçen öğretmen ile henüz görüşmediklerini söyledi. Süreç ile ilgili sorular sorduğumuzda ise ‘bilmiyoruz’ cevabını aldık’’ ifadelerini kullandı. Görüşmenin devamında sürece konuyla ilgisi olmayan başka bir rehberlik öğretmeninin dahil edildiğini ifade eden Durmaz, ‘’Görüşmemize oğlumun rehberlik öğretmeni yerine kim olduğunu bile bilmediğimiz bir rehberlik öğretmeni sokuldu. Şahıs görüşme esnasında ‘Siz sorgu meleği misiniz?’ diyerek sert bir üslupla cevap verdi. Evet evladının hakkını arayan her anne gibi ben de bir sorgu meleğiyim’’ dedi.

 

‘OKUL GEREKEN CEZAYI VERMELİ’

Bahsi geçen okulun müdürü tarafından beklenmedik bir tepkiyle karşılaştıklarını ancak onların ekmeğine yağ sürmeyeceklerini ifade eden konuşmasıyla Durmaz, ‘’Okul müdürü bize ‘Burası bir özel okul beğenmeyen kaydını yaptırmaz’ şeklinde bir beyanda bulundu. Şahıs bu beyanını masada bizlere sunarken sanırım ‘Verin kaydımı, çocuğumu alıyorum’ dememizi bekledi. Fakat ben beklenenin aksine çocuğumun kaydını almıyorum. Okul şiddetçi öğretmene gereken cezayı kamuya açık beyanla vermek zorundadır’’ diye tepki gösterdi.

 

 ‘’BEN DE BİR ÖĞRETMENİM’’

Mağdur çocuğun annesi Merve Durmaz, kendisinin de öğretmen olduğunu ve eğitimde şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu ifade etti. Ayrıca Durmaz, ‘’T.C. Hükümeti’nin bana verdiği eğitim sadece oğlumu kapsayan bir etiğe sahip değildir. Bu ülke çatısı altında yaşayan her yavrunun sözel ve fiziksel şiddetine ve tacizine boyun eğmemek bir öğretmen olarak benim temel vazifelerimdendir’’ diyerek konuya dikkat çekti.

 

‘OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM!’

Yaşanan olay sebebi ile oğlunda ömür boyu psikolojik etki kalacağını kaydeden anne Merve Durmaz, ‘’Yalnızca fiziksel değil psikolojik ve cinsel şiddet de bir suçtur. 7 yaşındaki oğlum hem psikolojik hem de fiziksel şiddete maruz kaldı. Oğlum maalesef bu yaşında darp raporu almak, pedagog eşliğinde ifade vermek zorunda kaldı. Bu olay oğlumda ömür boyu kalıcı hasara yol açacak bir etkiye sebep oldu’’ dedi. Ayrıca gerekli mercilere başvuracağını ifade eden Durmaz, ‘’Maalesef bahsi geçen okulda yaşanan fiziksel şiddet olayı idare tarafından ört bas edilmeye çalışılıyor. Ancak bilinmeli ki tüm özel okullar MEB çatısı altındadır. Türkiye Cumhuriyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın kanunları özel okullar için de geçerlidir. Ben oğlumun kaydını almıyor ve bu olayın peşini bırakmıyorum’’ diyerek olayın takipçisi olacağını vurguladı.

İlayda Zeybek

Avatar photo
Yazar hakkında

Gazeteci
Önerilen içerikler
Gündem

Antik Uygarlıklardan Kalan 10 Miras

Gündem

Çin Efsanelerinde Kediler

Gündem

Jose Mourinho, Fenerbahçe İçin İstanbul'da! Taraftarlar Coşkuyla Karşıladı

AstrolojiGündem

Nuray Sayarı’dan Önemli Tahminler: Çarşamba Günü 06.21’de Ne Olacak?

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
0
Would love your thoughts, please comment.x