Magazin

Kim Bu Tinder Avcısı? Simon Leviev kimdir?

Tinder Avcısı gerçekte kimdir? Nasıl insanları dolandırdı?

Simon Leviev hırsızlık, sahtecilik ve dolandırıcılıktan yargı giymiş İsrailli bir dolandırıcıdır. The Times of Israel’e bakılırsa, yalnızca 2017’den 2019’a kadar Avrupa kıtasındaki kurbanlardan bir Ponzi şeması kullanarak tahmini 10 milyon dolar dolandırdığı iddia ediliyor. Suç faaliyetinin öyküsü, 2019’da Norveçli tabloid Verdens Gang için çalışan araştırmacı gazeteciler tarafınca İsrailli gazeteci Uri Blau’nun desteğiyle Tinder Dolandırıcısı başlıklı bir makalenin yayınlanmasından sonrasında ehemmiyet kazanmıştır ve ondan sonra 2022’de aynı adla Netflix belgeselinin yayınlanmasından sonrasında . 2015’te Finlandiya’da iki yıl, 2019’da İsrail’de 15 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2019 itibariyle, hala birçok ülkede dolandırıcılıktan aranıyor.
2011 yılında çalıntı çekleri bozdurduğu için hırsızlık , sahtecilik ve dolandırıcılık ile suçlandı. Edinilen bilgilere bakılırsa bir aileye ilişik çek defterini çocuklarına bakıcılık yaparken, bir başkasının ise evlerinde tamirci olarak çalışırken çek defterini çaldı. Mahkemeye asla çıkmadı ve Mordechai Nisim Tapiro adı altında feyk bir pasaportla ülkeden sınırı geçerek Ürdün’e geçti ve Avrupa’ya kaçtı. 2012 yılında, bir İsrail mahkemesi tarafınca suçlandı. Hırsızlık ve çek sahteciliği ile bebek bakıcılığı yapmış olduğu beş yaşındaki bir çocuğu bir tek bırakmakla suçlandı. Avrupa’dayken, Michael Bilton adını kullanarak birkaç hanımı sömürdü. 2015 senesinde Finlandiya’da tutuklandı ve birkaç hanımı dolandırmaktan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Finlandiya’da tutuklandığında, 1978 doğumlu bir İsrailli bulunduğunu ve iki düzmece İsrail pasaportu, üç sahte İsrail sürücü belgesi, iki feyk İsrail uçuş izni ve beş düzmece American Express kredi kartıyla olduğunu iddia etti.
Cezasını bitirdikten sonra 2017’de yine suçlanmak ve hüküm giyilmek üzere İsrail’e döndü. Ancak The Times of Israel’in haberine nazaran yasal ismini Simon Leviev olarak değiştirerek değişik bir kimliğe bürünerek ülkeyi terk etti.

Avrupa’yı dolaştı, kendisini Rus-İsrailli elmas kralı Lev Leviev’in oğlu olarak tanıttı, flört uygulaması Tinder’ı kullanarak kadınlarla Leviev olarak iletişim kurdu ve onları, kendisine hiç geri ödemediği parayı borç vermeleri için kandırdı. Kadınları cömert hediyelerle cezbetti ve daha ilkin dolandırdığı diğer kadınlardan ödünç almış olduğu parayı kullanarak onları hususi jetlerde akşam yemeklerine götürürdü. Daha sonrasında “düşmanları” tarafından hedef alınıyormuş şeklinde davranacak, çoğu zaman korumasına saldırıya uğramış benzer biçimde davranarak aynı mesajları ve görüntüleri göndererek kurbanlarından kendisine finansal olarak yardım etmelerini isteyecekti; yardım etmek için genellikle banka kredisi alırlardı. Daha sonra, zaten bir Ponzi şeması yürütürken, aldatma yoluyla kazanılmış olduğu parayı yeni kurbanları cezbetmek için kullanırdı. Daha sonrasında, düzmece banka havalelerini gösteren sahte belgeler göndererek kurbanlarına geri ödeme yapıyormuş gibi yapardı.

2019 yılında düzmece pasaport kullandıktan sonrasında Yunanistan’da tutuklandı. O yılın ilerleyen saatlerinde İsrail’de 15 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle beş ay sonrasında serbest bırakıldı. The Times of Israel’e gore , 2020’de Covid aşısını erkenden almak için bir sıhhat çalışanı gibi davrandı.
Hayut ayrıca Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık tarafından çeşitli dolandırıcılık ve sahtecilik suçlarından aranıyor.
2022’de Netflix, hikayesini bazı kurbanlarının anlattığı şekliyle anlatan bir video belgesel yayınladı. The Washington Post’a göre , belgeselin yayınlanmasının ardından Tinder, dolandırıcıyı uygulamadan sildi.

Avatar photo
Yazar hakkında

Sanatı desteklemeye her gün devam edeceğim. Sanatla yaşıyorum, bunun bir parçasıyım.
Önerilen içerikler
GüzellikMagazin

81 yaşındaki Martha Stewart botokssuz cilt bakım tüyolarını paylaştı!

FilmMagazinOyun

2023'ün yeni trendi Barbiecore

HayatHikayeMagazin

Aşkları uğruna yaşamları acıyla son bulan bi kaç muhteşem sanatçı

Magazin

Survivor Chaby elendi mi? 2023 Survivor Chaby Han yarışmadan ayrıldı mı?

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir