Gündem

İsmailağa Cemaati’nden ‘Cübbeli Ahmet’ Açıklaması

cübbeli Ahmet

İsmailağa Cemaati, kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile olan ilişkilerinin sona erdiğini duyurdu. Cemaat, Ünlü’nün cemaatin mahremiyetini ihlal ettiğini ve liderleri Hasan Kılıç’a saygısızlık yaptığını belirtti.

Cemaat, resmi X hesabından yapılan açıklamada bulundu. Ahmet Mahmut Ünlü’nün “cemaatin mahremini ortaya saçtığı”, Hasan Kılıç’a “hürmetsizlik ettiği” ve cemaati dağıtmak için çalıştığı ifade edilerek, “Şeyhimiz Hasan Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerimiz Cübbeli Ahmet Hoca’yı Reddetti” denildi.  Aynı zamanda “Bu gerçeğe binaen kendisinin tekkemiz ve cemaatimizle hiçbir ünsiyetinin kalmadığını, görüş ve açıklamalarının cemaatimiz açısından hiçbir bağlayıcılığının bulunmadığını ihvânımıza ve tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadeleri kullanıldı

Cübbeli Ahmet ise bu açıklamalara  karşılık olarak sosyal medyadan yaklaşık 4 saatlik bir video yayınladı. Cübbeli Ahmet videosunda “Tarikat Hasan Efendi’nin tarikatı değildir ki beni ihraç etsin. Hasan Efendi nasıl Mahmud Efendi’nin müridiyse ben de Mahmud Efendi’nin müridiyim, mürit müridi nasıl ihraç edecek?” ifadelerini kullandı. Cübbeli Ahmet birkaç gün önce video yayınlayarak şeyhlik hakkının kendisinde olduğunu savunmuştu. Aynı zamanda cemaate süre vermişti.

İsmailağa Cemaati’nin Siyasi Arenada Etkisi

İstanbul’un tarihi semtlerinden Fatih’te bulunan İsmailağa Cemaati, son yıllarda Türkiye siyasetinde dikkat çeken ziyaretlere ev sahipliği yapmıştır. 2020 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cemaati ziyareti, cemaatin kendisi tarafından kamuoyuna duyurulmuş ve bu durum, resmi kanalların dışında bir iletişim yöntemi olarak yorumlanmıştır. Ziyaret sırasında, cemaatin önde gelen isimleriyle bir araya gelen Erdoğan, ümmetin birliği için yapılan dualara katılmıştır.

İsmailağa Cemaati’nden ‘Cübbeli Ahmet’ Açıklaması

Bu ziyaret, 2019 yılında tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Binali Yıldırım’ın cemaati ziyaret etmesiyle başlayan tartışmaların devamı niteliğindedir. Her iki ziyaret de, İsmailağa Cemaati’nin siyasi figürler arasında artan etkisini ve önemini göstermektedir.

İsmailağa Cemaati’nden ‘Cübbeli Ahmet’ Açıklaması

Cemaatin siyasi liderler tarafından ziyaret edilmesi, toplumun farklı kesimleri arasında çeşitli yorumlara neden olmuştur. Bazıları bu ziyaretleri, siyasi liderlerin dini gruplarla olan ilişkilerini güçlendirmek ve toplumsal desteği artırmak adına stratejik hamleler olarak görmektedir. Diğer yandan, bu tür ziyaretlerin siyasi süreç üzerindeki etkileri ve demokratik ilkelere uygunluğu konusunda endişeler de dile getirilmektedir.

Önerilen içerikler
Gündem

Antik Uygarlıklardan Kalan 10 Miras

Gündem

Çin Efsanelerinde Kediler

Gündem

Jose Mourinho, Fenerbahçe İçin İstanbul'da! Taraftarlar Coşkuyla Karşıladı

AstrolojiGündem

Nuray Sayarı’dan Önemli Tahminler: Çarşamba Günü 06.21’de Ne Olacak?

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
“Buse Terim ve Volkan Bahçekapılı’nın 10 Yıllık Evlilik Yolculuğu Sona Erdi”
0
Would love your thoughts, please comment.x