GündemSon Dakika

İran-İsrail Gerilimi: Özgür Özel’den Çağrılar

İran-İsrail Gerilimi: Özgür Özel'den Çağrılar

Türkiye’nin önde gelen siyasi figürlerinden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, son dönemde İran ve İsrail arasında tırmanan gerilime dair önemli açıklamalarda bulundu. Özel’in, bölgede yaşanan çatışmalarla ilgili yapmış olduğu çağrılar, taraflar arasında gerginliğin artmasını önlemeye yönelik bir adım olarak nitelendiriliyor.

Özgür Özel’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, İran ve İsrail arasındaki karşılıklı hava saldırılarının endişe verici olduğuna dikkat çekti. “Bölgemizi tehdit eden İsrail ile İran arasındaki karşılıklı saldırıları büyük endişeyle izliyoruz” diyen Özel, “Ortadoğu’da tansiyon bu denli yükselmişken tarafların gerginliği artıracak hareketlerden kaçınması çağrısında bulunuyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kendisini CHP’nin kurucu ilkelerine atıfla ifade eden Özel, “Kurucumuzun ‘Yurtta barış dünyada barış’ vasiyetini hatırlama ve sahiplenmemizin gerektiği bir dönemdeyiz” vurgusunu yaptı. Bu sözler, Türkiye’nin barışçıl bir dış politika izlemesi gerektiği yönünde yapılmış önemli bir çağrı olarak yorumlanıyor.

Gazze’deki savaş durumuna da değinen Özel, şunları kaydetti: “İnanıyoruz ki Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanmadan bölgedeki tırmanmanın durdurulması ve çatışma riskinin azaltılması mümkün olmayacaktır.” Özel’in bu sözleri, bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesi için uluslararası topluma yapılan bir çağrı olarak nitelendiriliyor.

CHP Genel Başkanı, Filistin meselesine ilişkin de net bir duruş sergiledi. “Bu çerçevede barış, huzur ve istikrarın sağlanmasının tek geçerli çözümünün 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması olduğu inancımızı yineliyoruz” ifadeleriyle, Filistin’in haklarına olan desteğini bir kez daha dile getirdi.

Özgür Özel’in bu açıklamaları, Türkiye’nin bölgedeki barış ve istikrarın tesisine yönelik çabalarının bir yansıması olarak görülüyor. Özellikle, bölgedeki tansiyonun artmasıyla birlikte, Türkiye’nin diplomatik çözümlerle barışı savunma çabaları ön plana çıkıyor.

 

Avatar photo
Yazar hakkında

Sanatın içinde, bir yerlerdeyiz.
Önerilen içerikler
Son DakikaSpor

Galatasaray, Nefes Kesici Bir Mücadele Sonrası Şampiyonluğa Ulaştı

AstrolojiGündem

Nuray Sayarı’dan Önemli Tahminler: Çarşamba Günü 06.21’de Ne Olacak?

Gündem

“TESK Başkanı Açıkladı: Düğün Sezonu Gelirken Maliyetler Uçuyor - Ortalama 500 Bin TL!”

GündemSon Dakika

Türkiye'nin Yeni Eğitim Müfredatında İntegral Kavramı Kaldırıldı

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Okumaya değer...
Fenerbahçe – Karagümrük maçı hangi kanalda, saat kaçta? Canlı İzle
0
Would love your thoughts, please comment.x