Teknoloji

Apple, çocuk istismarı görüntüleri için iPhone’ları tarayacak

Apple yeni güvenlik sistemini ABD vatandaşları için duyurdu. Çocuk istismarını önleyen büyük bir teknoloji!

Büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, yine her zamanki gibi yenilikçi bir hamle yaparak çocuk istismarını önlemeyi planlıyor.

Fotoğraflar iCloud servisine yüklenmeden önce taranarak geliştirilen teknoloji sayesinde eşleşmeleri yakalayacak ve kolluk kuvvetlerine bildirecek.

Uzmanlar, bu teknolojinin gizlilik kurallarını ihlal edeceğinden endişe ediyor. Çocuk istismarı olmayan özel fotoğraflar bile taranacak. Geliştirilen yazılımda yanlış algılanabilecek ve çocuk istismarı olmayan görseller yetkililer tarafından görülebilecek. Bu teknoloji Apple kullanıcılarında büyük endişe yaratacak.

Apple, bu endişelere yanıt olarak, yeni gelecek güncellemede çevrimdışı olarak geliştirdikleri bir teknoloji olacağını duyurdu. Yani iCloud’a yüklenmeden telefondaki çevrimdışı yazılım sayesinde taranacak ve şüpheli olarak taranan görseller incelemeye alınacak.

Yanlış taranmalara karşı aldıkları önlem ise ABD Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi ve diğer çocuk güvenliği kuruluşları tarafından derlenen, çocuk istismarı görüntülerinden oluşan bir veri tabanını kullanacak.

Apple’ın iddialarına göre, hata payını yılda trilyonda bir yanlış eşleşme olabileceğini söyledi. Eşleşen bir tarama olursa manuel olarak incelemeye alınacak. Kullanıcının hesabını devre dışı bıraktıktan sonra kolluk kuvvetlerine bildirilecek.

Avatar photo
Yazar hakkında

Sanatı desteklemeye her gün devam edeceğim. Sanatla yaşıyorum, bunun bir parçasıyım.
Önerilen içerikler
OyunTeknoloji

Gerçek Sanacağınız Oyun Grafikleri!

Teknoloji

86 Milyon Dolar Değerinde Uçan Yat ''Plectrum''

Teknoloji

Google AI Sistemi Müzik Yapıyor!

Teknoloji

Whatsapp'dan yasaklanabilirsiniz!

Abone olup yenilik ve promosyonlardan haberdar olabilirsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir